Co można wwieźć do Norwegii? Poznaj norweskie przepisy celne!
Co można wwieźć do Norwegii? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto wybiera się w podróż do tego kraju. Jakie przepisy celne obowiązują w Norwegii? Jakie towary należy zgłosić Służbie Celnej? Na blogu SkandPol Eksport rozwiewamy wątpliwości.
Sprzedajemy materiały budowlane i eksportujemy za granicę
Co można wwieźć do Norwegii?
Przejścia graniczne w Norwegii oznaczane są kolorem czerwony i zielonym. Jeśli przechodzisz przez przejście w kolorze czerwonym, to deklarujesz, że masz towary, za które należy ponieść opłatę celną lub wymagają one specjalnego pozwolenia. Jeśli przechodzisz przez przejście oznaczone kolorem zielonym, to deklarujesz, że nie masz towarów, za które musisz ponieść opłatę celną lub nie wymagają one specjalnego pozwolenia.
Masz wątpliwości co do przepisów celnych w Norwegii? Zawsze możesz udać się do przejścia oznaczonego kolorem czerwonym i zapytać pracowników Służby Celnej. Celnicy wyjaśnią wszelkie Twoje wątpliwości.
Przepisy celne w Norwegii – zielone przejście
Chcesz skorzystać z przejścia zielonego? Musisz wiedzieć, że możesz je przekroczyć, tylko jeśli masz towary zwolnione od opłat celnych. Dotyczy to również tych, które mieszczą się w ustalonych limitach wartości oraz ilości (alkohol i papierosy).
Przepisy celne w Norwegii informują, że do kraju bez opłat można wwieźć towary do użytku osobistego, które nie są przeznaczone na sprzedaż, lecz muszą być umieszczone w taki sposób, by umożliwiały kontrolę celną. Każdy pracownik służby celnej jest uprawniony do kontroli bagażu.
Twój bagaż zaginął? Udaj się do przejścia czerwonego i poinformuj służbę celną o zawartości bagażu podręcznego oraz bagażu głównego.
Co można wwieźć do Norwegii – główne zasady
Co można wwieźć do Norwegii? Przepisy się różnią w zależności m.in. od czasu pobytu poza granicami tego państwa. W tym zakresie ograniczenia dotyczą wartości przewożonych towarów. Jeśli byłeś poza granicami Norwegii dłużej niż dobę, to możesz przez granicę przewieźć rzeczy o równowartości 6000 norweskich koron bez ponoszenia opłat celnych.
Jeśli przebywasz za granicą Norwegii krócej niż dobę, to w ciągu doby możesz przewieźć przez granicę towary o równowartości 3000 koron norweskich. Alkohol i wyroby tytoniowe możesz przewieźć, tylko jeśli zostały one zakupione w jednym z krajów EOG (udokumentowana akcyza). Dlatego nie możesz kupować tych towarów w sklepach bezcłowych.
Ile alkoholu można wwieźć do Norwegii?
Powyższe ograniczenia dotyczą również wwiezienia alkoholu do Norwegii. Zgodnie z opisaną zasadą, jego wartość nie można przekroczyć 6000 lub 3000 koron norweskich. Oprócz limitu wartości jest również limit ilości alkoholu. Jedna osoba może wwieźć do Norwegii:
- napoje spirytusowe 22% do 60% – w ilości 1 litr;
- wino 2,5% do 22% – w ilości 1,5 litra;
- piwo i gotowe drinki 2,5 do 4,7% alkoholu – w ilości 2 litrów;
- papierosy i inne wyroby tytoniowe – w liczbie 200 papierosów lub 250 g wyrobów tytoniowych;
- bibułki tytoniowe – w liczbie 200 sztuk.
Wymiana alkoholu na wyroby tytoniowe
Ciekawostką jest fakt, że ograniczenia ilościowe mogą ulec nieznacznej zmianie. Działa tutaj zasada wymienności. I tak:
- napój spirytusowy można wymienić na 1,5 litra wina lub 2 litry piwa;
- wino można wymienić na piwo w przeliczeniu litr za litr;
- wina oraz piwa nie można wymienić na napoje spirytusowe;
- wyroby tytoniowe można wymienić na 1,5 litra wina lub 2 litry piwa;
- od 1 stycznia 2022 roku nie można wymieniać alkoholu na wyroby tytoniowe, ani wyrobu tytoniowe na alkohol.
Eksport do Norwegii – limit wiekowy
Jeśli chcesz wwieźć do Norwegii alkohol, to musisz mieć ukończone 18 lat. Gdy chcesz wwieźć napoje spirytusowe (alkohol powyżej 22%), to musisz mieć ukończone 20 lat. Dzieci do 12 roku mogą wwieźć do Norwegii tylko słodycze oraz wodę mineralną.
Co można przewieźć do Norwegii – inne towary
Do Norwegii możesz wwieźć łącznie 10 kg mięsa i wyrobów mięsnych, sera i karm zwierzęcych. Jednak mogą to być produkty pochodzące z krajów EOG. Ograniczeniom ilościowym nie podlegają karmy dla psów i kotów. Nie można wwozić do Norwegii mięsa i produktów mlecznych z krajów spoza EOG. Takie produkty wymagają uzyskania specjalnej zgody oraz muszą mieć ważne certyfikaty weterynaryjne.
Co można zabrać do Norwegii samolotem?
Podróżując samolotem do Norwegii, możesz wwieźć alkohol lub inne towary do użytku osobistego, lecz ich łączna wartość nie może przekroczyć 6000 lub 3000 koron norweskich.
Przepisy celne w Norwegii – przekroczenie limitu wartości
Gdy przekroczysz limit wartości 6000 lub 3000 koron norweskich, to możesz wybrać te towary, za które będziesz musiał ponieść opłaty celne. Jeśli wartość jednego towaru przekroczy limit, to opłaty celne naliczane są od wartości całego towaru. Jeśli nie możesz udokumentować wartości towaru, to służba celna sama szacuje jego wartość.
Jeśli za granicą ma zostać naprawiony (np.: pojazd), którego całkowity koszt serwisu przekroczy limit wartościowy, czyli 6000 lub 3000 koron, to opłaty celne należy uiścić od całego kosztu naprawy.
Co można wwieźć do Norwegii? – uproszczona procedura celna
Chcesz wwieźć do Norwegii towary powyżej limitu? Możesz zgłosić do oclenia maksymalnie:
- 27 butek wina lub piwa,
- 4 litry wódki,
- 400 sztuk papierosów,
- 500 g wyrobów tytoniowych.
Jeśli chcesz wwieźć większą ilość alkoholu lub wyrobów tytoniowych, to będziesz musiał uiścić podatek akcyzowy wg standardowych stawek.
Na jakie towary należy mieć specjalną zgodę?
Towary wymagające specjalnego zezwolenia na przewóz ich przez granicę to:
- narkotyki, trucizny i lekarstwa (za wyjątkiem lekarstw do własnego użytku);
- napoje alkoholowe powyżej 60%;
- broń i amunicja,
- ziemianki,
- zwierzęta egzotyczne,
- rośliny do uprawy,
- mięso i produkty mięsne, mleczne z krajów spoza EOG.
Co można wwieźć do Norwegii – owoce i warzywa
Do Norwegii w osobistym bagażu możesz wwieźć do własnego użytku owoce i warzywa, w ilości:
- łącznie do 10 kg warzyw, jagód oraz owoców;
- do 25 kwiatów ciętych;
- do 3 kg cebulek kwiatowych;
- do 5 sztuk europejskich roślin doniczkowych;
- łącznie do 50 opakowań różnych nasion warzyw i kwiatów.
Co można wwieźć do Norwegii – środki płatnicze
Wjeżdżając do Norwegii, możesz mieć przy sobie pieniądze o łącznej wartości nieprzekraczającej 25 tys. koron norweskich. Jeśli masz przy sobie więcej pieniędzy, to musisz wypełnić odpowiednią deklarację celną.
Eksport do Norwegii a przepisy celne
Musisz pamiętać o nadrzędnej kwestii. To, co możesz wwieźć do Norwegii i zostało wyżej opisane, dotyczy prywatnych podróży samolotem lub samochodem. Przy czym podróże lotnicze podlegają znacznie bardziej restrykcyjnej kontroli. Co nie oznacza, że przekraczając granicę samochodem, możesz przekroczyć wymienione limity. W razie kontroli Służby Celnej i stwierdzenia naruszenia przepisów celnych w Norwegii, będziesz musiał liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Pamiętaj też, że eksport do Norwegii większych partii towarów, jak np. eksport materiałów budowlanych z Polski, wiąże się z zupełnie innymi wymaganiami. W tym Cię wyręczymy.
Sprzedajemy materiały budowlane i eksportujemy za granicę
Oferta
Kontaktujesz się z nami, opowiadasz nam o swoich potrzebach, a my Ci przedstawiamy ofertę.
Zamówienie
Jeżeli nasza oferta spełnia Twoje oczekiwania i to jest dokładnie to, co potrzebujesz do budowy lub wyposażenia domu, składasz zamówienie.
Kompletacja
Potrzebujemy chwili, aby skompletować produkty z Twojego zamówienia. Negocjujemy w tym czasie ceny z dostawcami. Twoje materiały budowlane trzymamy na naszym magazynie, za co nie pobieramy żadnej opłaty.
Wysyłka
Po skompletowaniu zamówienia, zabezpieczamy je i przygotowujemy do transportu. Po zabezpieczeniu, następuje załadunek na kontener, który zostanie Ci dostarczony przez naszego zaufanego przewoźnika.
Odbiór
Poinformujemy Cię, gdy zamówienie przejdzie odprawę celną i dotrze do miejsca odbioru. W niektórych przypadkach jesteśmy w stanie zagwarantować dostawę pod wskazany adres. Musimy jednak to zweryfikować. Napisz do nas na biuro@skandpol.eu, aby ustalić szczegóły odbioru.
Jak możemy pomóc?
Zajmujemy się sprzedażą materiałów budowlanych, który kupisz u nas w bardzo atrakcyjnych cenach. Jesteśmy w stanie wynegocjować dobre warunki, co jest możliwe dzięki wieloletniej współpracy z naszymi dostawcami. Dodatkowo zapewniamy kompleksowe wsparcie w eksporcie do Norwegii, Islandii, Szwajcarii i wszystkich innych krajów na świecie. Zapewniamy bezpłatne magazynowanie, ubezpieczenie transportowe zaś dajemy w cenie transportu. Skontaktuj się z nami!
Skontaktuj się z nami
Kamila Czoska-Brechelke
biuro@skandpol.eu
Patrycjusz Brechelke
office@skandpol.eu
Paweł Bianga
oferty@skandpol.eu
ul. Ogrodników 25
84-240 Reda
NIP 588-212-52-60