10 rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze nowych okien

Okna – tak jak każdy inny element wyposażenia domu – są podatne na działanie natury. Przez co z czasem mogą zacząć się zużywać, co źle wpływa na ich wygląd. Wybór perfekcyjnych okien może być ogromnym wyzwaniem, którego raczej unikamy. Przynajmniej dopóki sam problem nie rzuci nam się w oczy. Na przykład wtedy, gdy rano wychodzimy do pracy.

Mając na uwadze wiele czynników, takich jak dobór materiałów, aż po rodzaje glazurowania, stworzyliśmy ten przewodnik, aby pomóc Ci w wyborze wysokiej jakości produktów, które przetrwają próbę czasu i odmienią wygląd Twojego domu.

Jeżeli szukasz pomocy przy szukaniu okien, które będą odpowiadać Ci pod względem estetycznym, praktycznym i ekonomicznym, czytaj dalej.

Sprzedajemy materiały budowlane i eksportujemy za granicę

Najważniejsze korzyści z nowych okien

Chociaż rzadko o tym myślimy, okna spełniają wiele funkcji: wpuszczają światło słoneczne, organicznie ogrzewają nasze domy i przede wszystkim – zapewniają niezbędną wentylację. Wyobrażasz sobie mieszkanie bez nich? Cóż… byłoby co najmniej duszno. Nie wspominając już o niedoborach witaminy D!

Większość współczesnych okien spełnia wszystkie wspomniane funkcje, lecz pamiętaj – są okna równe i równiejsze. Poziom zabezpieczeń, energooszczędność, redukcja hałasów; to wszystko różni się w zależności od typu okna.

Zwiększ bezpieczeństwo w Twoim domu

Producenci okien rozumieją, jak dla spokoju Twojego umysłu ważne jest bezpieczeństwo. Dlatego uwzględniają je podczas całego procesu – od produkcji aż po montaż. Jeśli chcesz zapewnić sobie najlepszą ochronę, pomyśl o produktach wykonanych zgodnych z wytycznymi „Secured by Design” – jest to projekt zainicjowany przez policję, którego celem jest ograniczenie przestępczości poprzez zwiększenie bezpieczeństwa fizycznego i domowego. Wypatruj również produktów certyfikowanych przez British Standard Institute.

Okna z tymi akredytacjami zapewniają podwyższony poziom bezpieczeństwa dzięki zastosowaniu wysokiej jakości technologii. Materiały wykorzystywane przy ich produkcji zostały wzmocnione, szkło jest odporne na uderzenia, a spoiwa okienne solidnie zespolone. Bezpieczeństwo, jakie zapewniają okna, jest dla wielu z nas istotną kwestią. Tak jak ochrona naszych rodzin, domów i cennego mienia jest priorytetem przy ich zakupie.

Zaoszczędź energię i pieniądze

Wymiana starych okien na nowe energooszczędne nie tylko zmniejszy emisję dwutlenku węgla, ale pomoże również obniżyć opłaty za prąd. To, ile możesz zaoszczędzić na rachunkach, zależy od klasy energetycznej Twoich nowych okien (A++ – E) oraz od rodzaju nieruchomości. Według Energy Saving Trust dom wyposażony w okna z pojedynczymi szybami może być nawet o £105-£110 droższy w utrzymaniu od nieruchomości z oknami klasy A z podwójnymi szybami.

Większą efektywność energetyczną uzyskuje się poprzez ograniczenie strat ciepła wydobywającego się przez okna i zwiększenia właściwości izolacyjnych ram okiennych, co pomaga utrzymać ciepło w domu bez większego wysiłku. Okna klasyfikowane przez British Fenestration Rating Council, są testowane przy użyciu wartości Uw. Jest to rodzaj pomiaru uwzględniający to, jak dobrze okna radzą sobie z ograniczaniem przecieków powietrza, strat ciepła i zachowywaniem energii cieplnej.

Okna energooszczędne to rozwiązanie korzystne z wielu powodów. Przyczyniają się do poprawy komfortu życia w Twoim domu, zmniejszając przy tym koszty ekonomiczne i środowiskowe.

Cichszy dom dzięki redukcji hałasu

Ruch na drodze nie daje Ci spać w nocy? Nowe okna pomogą Ci w stłumieniu od 90 do 95% tych uciążliwych dźwięków. Dźwięki przedostają się do naszych domów z różnych źródeł. Ich najczęstszymi powodami są samochody, samoloty i sąsiedzi. Nieustanne bombardowanie tymi dźwiękami może nie tylko być bardzo irytujące, ale również – w wielu przypadkach – niekorzystne dla zdrowia.

Stopień uzyskanej dźwiękoszczelności różni się w zależności od wybranego okna; niektóre opcje obejmują podwójne szyby, inne — szyby dwukomorowe. Właściciele nieruchomości, którzy zdecydują się wygłuszyć swój dom za pomocą nowych okien, zyskują na tym, że ich posiadłości stają się bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców, jeśli kiedykolwiek zdecydują się na ich sprzedaż.

Dlaczego możesz potrzebować nowych okien?

Przy tak szerokiej ofercie na rynku, z której każda zapewnia innego rodzaju korzyści, przy wyborze czyniących cuda okien, ważna jest świadomość tego, jakie problemy powinny rozwiązywać.

Przeciąg – nieustanny przeciąg może spowodować poważny dyskomfort. A stare, nieodpowiednio zamontowane lub źle konserwowane okna mogą przepuszczać zimno do wnętrza domu. Dodatkowe oszklenie może pomóc. Niewłaściwie zamontowane lub źle konserwowane okna mogą przepuszczać zimne powietrze do wnętrza domu. Wyposażenie okna w dodatkową szklaną komorę może pomóc też w prawidłowym dopasowaniu szyb do ram okiennych.

Gnijące drewno – deszczu nie da się uniknąć, jednak można uniknąć problemów, jakie powodują gnijące witryny. Woda niszcząca Twoje okna może nie tylko spowodować gnicie, ale być też przyczyną wilgoci w środku Twojego domu! Postaraj się zabezpieczyć przed tym problemem. Wybierając okna z PCW, unikniesz wilgoci, a przy okazji zaoszczędzisz trochę grosza.

Niesprawne okna – trudno je otworzyć i zamknąć. Są nie tylko uciążliwe, ale mogą też stanowić słaby punkt zabezpieczenia Twojego domu. Przeprowadź solidną kontrolę stanu Twoich okien, żeby sprawdzić, czy przypadkiem nie wymagają wymiany.

Wysokie rachunki za prąd – mrożące krew w żyłach opłaty za ogrzewanie są wystarczającym powodem, by zachęcić wiele osób do wymiany okien na bardziej energooszczędne.

Modernizacja – wiele osób decyduje się na wymianę starych okien po prostu po to, by unowocześnić wygląd i atmosferę swojego domu – a także zwiększyć wartość nieruchomości!

Określenie wymagań dotyczących Twoich nowych okien, może w znacznym stopniu pomóc w znalezieniu odpowiedniej opcji wymiany.

Poznaj możliwości wyboru

Wybór stylu jest kluczowym krokiem przy rozważaniu zakupu nowych okien i wymianie tych, które aktualnie posiadasz. Okna mają ogromny wpływ na wygląd Twojego domu i – co ważniejsze – tego, jak sam postrzegasz własny dom. Najlepsze efekty uzyskasz, wybierając szkło i ramy, które odpowiadają stylowi i architekturze Twojego domu, będąc przy tym funkcjonalnie praktyczne.

Materiały ram okiennych

PCW

PCW jest najczęściej stosowanym materiałem do wymiany okien. Jest nie tylko tańszym materiałem niż alternatywy z drewna i aluminium, ale ma również fantastyczne właściwości związane z izolacją ciepła i wyciszaniem. Materiał jest trwały i długowieczny, wysokiej jakości polichlorek winylu zapewnia doskonałe bezpieczeństwo domu, bez potrzeby inwestowania w konserwacje okien. PCW zapewnia wiele korzyści, jednak w przypadku domów tradycyjnych, PCW może nie zawsze być najlepszym wyborem estetycznym.

Ponieważ w ciągu ostatnich 30 lat okna PCW zyskały na popularności, technologia ich produkcji znacznie się rozwinęła. Obecnie materiał ten jest odpowiedni dla większości domów w Wielkiej Brytanii.

Okna drewniane

Okna z drewnianymi ramami są klasyczne, eleganckie i ponadczasowe. Mogą nadać Twojemu domowi pewien urok, którego pozazdroszczą Ci sąsiedzi. Drewniane okna mają też praktyczne zalety. Właściciele domów posiadający drewniane ramy są zabezpieczeni przed utratą ciepła i dźwiękami z otoczenia. Kiedy wybierasz okna drewniane, pamiętaj, że podobnie jak wiele innych organicznych materiałów drewno wymaga pielęgnacji. Bez odpowiedniej konserwacji mogą zacząć gnić. Jednak, gdy odrobinę o nie zadbasz, mogą posłużyć Ci przez całe życie.

Okna aluminiowe

Mniej znana opcja spośród trzech wymienionych. Okna aluminiowe to atrakcyjne rozwiązanie dla niektórych właścicieli domów. Są lekkie, elastyczne i jednocześnie wytrzymałe. Aluminium łatwo poddaje się obróbce, dlatego jest to dobre rozwiązanie dla domów z oknami o nietypowych kształtach. Podobnie jak okna z PCW nie wymagają one szczególnej konserwacji i są bardzo przystępne cenowo. Aluminium nie jest jednak energooszczędne, ponieważ sam materiał przewodzi prąd.

Rodzaje szyb

Podobnie jak w przypadku ram, wybór oszklenia określi skuteczność nowych okien w zapewnianiu trzech głównych korzyści wymienionych wcześniej. W zależności od Twojego dostawcy możesz mieć również możliwość wyboru typu szkła, który preferujesz. Począwszy od szkła niskoemisyjnego, które wpuszcza do domu więcej światła, poprzez dekoracyjne, zdobione wzorami, aż po szło samooczyszczające się z brudu. Dzięki temu ostatniemu nie będziesz musiał spędzać wolnych dni na szorowaniu okien.

Podwójne szklenie

Podwójne oszklenie to proces polegający na zamontowaniu dwóch tafli szkła z przestrzenią pomiędzy nimi. Zapewnia następujące korzyści:

– Skutecznie zatrzymuje ciepło, zapewniając optymalną temperaturę w zimie, izoluje również dom przed silnym promieniowaniem słonecznym w lecie, co pomaga utrzymać Twój dom w perfekcyjnej temperaturze.

– Dobrze chroni dom przed hałasem z zewnątrz. Przestrzeń pomiędzy dwoma komorami i grubość szkła sprawia, że okna z podwójnej szyby mają właściwości redukujące dźwięki.

– Ta opcja jest najlepsza w ograniczaniu kondensacji. Podwójne szyby chronią przed pleśnią i wilgocią. Ogranicza to gromadzenie się kondensatu w oknach.

Potrójne szklenie

Potrójne szklenie to proces polegający na zamontowaniu dodatkowej szyby w oknie, dzięki czemu uzyskuje się w sumie 3 szklane komory. Zapewnia to następujące korzyści:

– Najniższa wartość współczynnika Uw w porównaniu z innymi opcjami szklenia, co oznacza, że najlepiej redukuje utratę ciepła i jest to wybór najbardziej przyjazny środowisku.

– Fantastyczne dla domów z zimnym klimacie, potrójne szklenie zapewnia najlepszą termoizolację. Jeśli chodzi o rachunki za prąd, z czasem szyby o potrójnej szybie mogą okazać się najlepszą opcją dla Twojej skarbonki.

Montaż dodatkowej szyby

Dodanie dodatkowej szyby jest procesem polegającym na wstawieniu dodatkowej szyby ramowej lub „drugiego okna” wewnątrz istniejących ram. Zapewnia to następujące korzyści:

– To najlepsza opcja dla tych, którym zależy na redukcji hałasu. Dodatkowa szyba zapewnia najlepszą ochronę przed dźwiękiem, a niektóre z nich redukują go nawet o 90%.

– Wygoda i ekonomia. W przypadku montażu dodatkowej szyby nie jest wymagana wymiana całych okien, co oznacza, że sam proces jest często mniej czasochłonny i tańszy niż całkowita wymiana.

Wybór właściwego dostawcy

Jest kilka rzeczy, na które zalecamy zwrócić uwagę przy zakupie nowych okien lub drzwi, aby mieć pewność, że otrzymasz produkty najwyższej jakości i rezultat, z którego będziesz zadowolony. Dostawcy dbający o klienta zazwyczaj są członkami organów regulacyjnych, takich jak FENSA (The Fenestration Self Assessment Scheme). Mają też status zaufanych handlowców w organizacjach takich jak Which i Checkatrade.

Wielu dostawców okien i firm instalacyjnych oferuje swoim klientom umowy i oferty dopasowane do nich. Dlatego warto zapytać dostawcę o ofertę pozwalającą obniżyć koszty. Dostawcy mogą także pomóc w ochronie inwestycji, oferując gwarancje do 10 lat. Więcej informacji na ten temat możesz uzyskać, rozmawiając z dostawcą okien.

Wymień stare na nowe

Okna mogą zupełnie zmienić wystrój i atmosferę Twojego domu, sprawiając, że miejsce, w którym mieszkasz od lat, może wydawać się kompletnie nowe. Nowe okna to inwestycja, która może się w piękny sposób opłacić, jeśli tylko odpowiednio przemyślisz, która opcja odpowiada Ci najbardziej. By pomóc Ci wybrać mądrze i uzyskać najlepszy rezultat oraz zrealizować Twoją wizję wymarzonego domu, zalecamy Ci kontakt z renomowanym dostawcą.

Zastanawiasz się, gdzie możesz kupić nowe okna do swojego domu? Skontaktuj się z Bemmbrook Windows, to jeden z największych regionalnych dostawców okien, drzwi i ogrodów zimowych w Wielkiej Brytanii. Możesz na nas liczyć, jeśli zależy Ci na najwyższej jakości produktów, szybkim montażu i doskonałej opiece posprzedażowej, dzięki której uzyskasz długotrwałe i skuteczne rezultaty. Zadzwoń pod numer 01279 351 900 i zgłoś się po ofertę.

źródło: https://bennbrookwindows.co.uk/10-points-to-consider-when-choosing-new-windows/

Tłumaczenie: Oskar Czapiewski