Pierwszy taki transport. Do Islandii wysłaliśmy samochód. Konkretnie to dostawczy Mercedes Sprinter z 2019 roku. Specjalnie dla Klienta ściągnęliśmy go z Kielc. Zanim trafi na tę malowniczą wyspę, przetransportujemy go do portu w Cuxhaven w Niemczech. Tam zostanie załadowany na 40-stopowego Flat Racka i dopiero stamtąd trafi do Reykjaviku.

Jak wyglądają procedury celne?

Był to pierwszy tego typu transport, musieliśmy stawić czoła nowym wyzwaniom celnym. Okazało się, że najważniejsze są emisje spalin. To od nich celnicy naliczają opłaty celne. Z tego powodu każde auto, które chcesz wwieźć do Islandii, musi mieć w dokumentach informację dotyczącą emisji spalin.

Z jakimi jeszcze opłatami spotkasz się w przypadku transportu auta z Polski do Islandii? Musisz liczyć się z koniecznością opłacenia 24% VATu i ponieść opłatę recyklingową.

Formalności celne przy wwozie auta do Islandii

Oto najważniejsze informacje, o których musisz pamiętać, decydując się na transport samochodu do Islandii:

  1. Emisja spalin. Od niej zależy wysokość akcyzy.
  2. Opłata recyklingowa.
  3. VAT 24%. Jako firma możesz zapłacić ten podatek z odroczeniem. Jako osoba fizyczna koszt ponosisz już na granicy.
  4. Tablice rejestracyjne. Musisz wstępnie zarejestrować samochód w Islandii przed odprawą celną.
  5. Samochód elektryczny. Zwolnione są z podatku VAT, jeżeli  urząd wyliczy kwotę niższą, niż 1 320 000 ISK. Jeżeli kwota VAT przekroczy ten próg, podatek zapłacisz wyłącznie od tego, co powyżej 1 320 000 ISK.
  6. Samochód hybrydowy. Opłaty takie, jak za zwykły samochód. Niższa będzie jedynie akcyza, ponieważ hybrydy mają mniejszą emisję spalin.

Podczas załadunku przestrzegamy najwyższych standardów bezpieczeństwa. Wypracowaliśmy odpowiednie procedury, dzięki którym mamy pewność, że towar dojedzie do Ciebie zawsze w całości. Chcąc jednak zapewnić Cię o tym, że podchodzimy do sprawy profesjonalne, każdy transport objęty jest odpowiednim ubezpieczeniem. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu transportowym >>>

Jak możemy Ci pomóc?

W naszej ofercie znajdziesz kompleksowe wyposażenie każdej inwestycji w niezbędne materiału budowlane. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami, dzięki czemu zyskujesz gwarancję atrakcyjnych cen. Wyręczymy Cię we wszystkich innych formalność, a także zadbamy o to, abyś kupił artykuły budowlane w Polsce ze stawką 0% VAT. Nie musisz martwić się już o to, czy Twoje zamówienie spełni wszelkie procedury celne, ponieważ mamy odpowiednie doświadczenie, aby towar przekroczył granicę bez większych problemów.