Na obszarze Królestwa Norwegii żyje i pracuje wielu Polaków, co skłania mieszkających tam na stałe do założenia własnego biznesu czy prowadzenia handlu. Statystyki pokazują, że w Norwegii – obrót towarami z zagranicą rośnie z każdym rokiem. Kwitnie również eksport z Polski do Norwegii. Zainteresowanie Skandynawów krajem nad Wisłą wynika z niskich kosztów produktów czy usług, jak również z ich dobrej jakości oraz bliskości geograficznej. O czym powinniśmy pamiętać przy eksporcie z Polski do Norwegii? Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury artykułu.

Zanim zapytasz – nie świadczymy usług doradczych. Prowadzimy sprzedaż materiałów budowlanych, które eksportujemy do Norwegii i Islandii! 🙂

EOG (Europejski Obszar Gospodarczy)

Dzięki porozumieniu o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Polska i Norwegia znajdują się w strefie wolnego handlu. Informacje na temat wysokości stawek celnych znaleźć można na stronie Norweskiego Urzędu Celnego. Po zakupie towarów w Polsce należy udać się do Urzędu Celnego, który przygotuje nam odpowiednie dokumenty przewozowe.

Pamiętajmy, iż na mocy Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym między Norwegią, Islandią i Lichtensteinem a Unią Europejską, Strefa wolnego handlu nie obejmuje produktów rolno-spożywczych oraz rybnych. Produkty te, jak również zwierzęta, rośliny czy kosmetyki, objęte są szczególnymi procedurami importowymi. Szczegółowe informacje na ten temat są ogólnie dostępne na Norweskiej Agencji do spraw Bezpieczeństwa Żywności (www.mattilsynet.no).

Rejestracja eksportu – EORI

Warto wiedzieć, iż eksport z Polski do Norwegii wiąże się z rejestracją jako eksporter w systemie EORI. Jest to Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Powstał, aby ułatwić procedury celne dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz przedsiębiorców. EORI nadaje nam numer niezbędny do przeprowadzania czynności celnych. Procedura rejestracji nie należy do najłatwiejszych, dlatego zalecamy korzystanie z usług firm, które widnieją już w tej ewidencji.

Stawki celne i kalkulator importowy

Przed eksportem towaru z Polski do Norwegii warto także zapoznać się ze stawkami celnymi, jak również skorzystać z przydatnego kalkulatora importowego. To wygodne narzędzie dostępne jest na stronie Norweskiego Urzędu Celnego. W ten sposób sprawdzimy jak wysokie cło oraz podatek MVA (norweski VAT) należy zapłacić za dany produkt.

Odprawa celna

W Norwegii odprawa celna nie jest częścią usługi, dlatego przygotowując dokumenty celne, pamiętajmy o tej kwestii. Po zakupie towarów należy eksportowane towary wraz z fakturą przedstawić w urzędzie celnym, gdzie przygotowane zostaną dokumenty wywozowe (SAD). Dokumenty te, przedstawiane przez nas na granicy z Norwegią, zawierają informacje o wadze oraz wartości przewożonego towaru. Wywóz towaru z Polski zgłaszamy pisemnie za pomocą dokumentu „Wywozowy SAD” lub elektronicznie – poprzez zgłoszenie wysyłane do Systemu Kontroli Eksportu.

Po przybyciu do Norwegii udajemy się wraz z towarami oraz dokumentem SAD do norweskiego urzędu celnego, który to weryfikuje zgodność produktów oraz wypełnia norweskie dokumenty celne. Jest to również miejsce, w którym opłacamy MVA (VAT) oraz cło – w przypadku objęcia nim któregoś z przewożonych towarów.

Eksport z Polski do Norwegii a VAT

Jeżeli wartość dóbr jakie przywozimy z Polski nie przekracza 6000 NOK i jeśli dobra są przeznaczone na użytek własny, jesteśmy zwolnieni z opłaty celnej oraz VAT-u. W przypadku, jeśli czas przebywania za granicą jest krótszy niż 24h, limit kwoty wolnej od podatku zmniejsza się do 3000 NOK.

W przypadku regularnego eksportu towarów z Polski do Norwegii musimy zastanowić się nad fakturą VAT, którą dostarczymy razem z wypełnionym dokumentem SAD. Nabywając towar u zaufanego polskiego kontrahenta możemy u niego otrzymać fakturę z zerowym VAT. Wtedy to zgłaszając przywóz towaru na norweskiej granicy, nasz kontrahent otrzymuje od służb celnych potwierdzenie, że eksportowany towar wjechał na terytorium Norwegii. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze transakcje nie będą podwójnie opodatkowane.

Warto pamiętać

Eksportując towary z Polski do Norwegii musimy:

  • zaopatrzyć naszą firmę w fakturę z zerową stawką VAT,
  • zgłosić do polskiego Urzędu Celnego zamiar wywozu towaru poza granice Unii Europejskiej,
  • na norweskiej granicy zgłosić norweskim służbom celnym fakt wwiezienia towaru na terytorium Królestwa Norwegii,
  • w przypadku importu żywności – zgłosić naszą działalność w Norweskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności w formularzu dostępnym na stronie Mattilsynet.no.
  • zarejestrować działalność w Centralnym Rejestrze Koordynacyjnym dla Podmiotów Prawnych, na stronie http://www.brreg.no.
  • Zarejestrować import w bazie Matylda.

Ponadto powinniśmy również:

  • Pamiętać stawkach o celnych nałożonych na poszczególne produkty
  • Zastanowić się nad stworzeniem norweskiej nazwy lub nazw dla naszych produktów – nie jest to oczywiście żaden wymóg, jednak może ułatwić wprowadzenie towaru na rynek.

Eksport z Polski do Norwegii – co jeszcze?

Mając na uwadze kolosalne różnicy cen materiałów budowlanych, ich eksport z Polski do Norwegii może być niezwykle opłacalny. Zwłaszcza w przypadku większych inwestycji, które kompleksowo zostaną zaopatrzone w naszej ojczyźnie. Polskie materiały budowlane w niczym nie odbiegają jakością od norweskiej konkurencji, co więcej – praktycznie w każdym przypadku posiadają niezbędne europejskie certyfikaty. Czynności związane z eksportem mogą przysporzyć jednak wiele problemów, co będzie skutkowało wydłużeniem formalności. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu nasze transporty zawsze docierają na czas.

Nie świadczymy usług doradczych. Zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą na materiały budowlane, które eksportujemy za granicę.