Jaki kolor okna do nowoczesnego domu? Zainspiruj się!

Białe okna cieszą się nieprzemijającą popularnością od kilkunastu lat. Czy ten kolor stolarki okiennej pasuje do nowoczesnego domu? Czym warto kierować się, wybierając okna do domu? Jaki kolor okna do nowoczesnego domu będzie najlepszy?

Czym się kierować wybierając kolory ram okiennych?

Stolarka okienna powinna pasować zarówno do wewnątrz, jak i do zewnętrz budynku.  Wybierając okna, warto zwrócić uwagę na kolor fasady oraz dachu. Jeśli w domu będą zamontowane dachowe okna pcv, to ich kolor powinien pasować do wnętrza domu i barwy dachu. Na zewnątrz ciekawie prezentuje się zróżnicowana kolorystyka okien np.: różne odcienie szarości. Wewnętrzna stolarka okienna powinna pasować m.in. do podłogi, listew przypodłogowych i drzwi. Dlatego najbardziej naturalnym rozwiązaniem są białe lub brązowe okna w środku.

Jakie są dostępne kolory ram okiennych?

Kolory ram okiennych determinowane są głównie przez materiał, z którego zostały wykonane. W sprzedaży dostępne są:

  • okna pcv,
  • drewniane,
  • drewniano- aluminiowe,
  • plastikowo- aluminiowe.

Największa paleta barw dostępna jest w oknach pcv. Mogą być pomalowane na dowolny kolor lub foliowane okleiną. Uniwersalnym kolorem jest biel, która nie żółknie i bardzo długo pięknie się prezentuje. Coraz popularniejsze jest montowanie okien aluminiowych. Najczęściej decydują się na nie właściciele domów pasywnych. Okna aluminiowe są bardzo lekkie i trwałe, idealnie pasują do nowoczesnych domów.

Czy kolor rdzenia jest ważny?

Wybierając kolor okna warto zwrócić uwagę na barwę rdzenia (jest on widoczny po otwarciu okna). Można wybierać wśród kilku kolorów: białego, czarnego, szarego, brązowego i granatowego. Najbardziej uniwersalny jest kolor biały. Pasuje do każdego koloru ram okiennych. Rdzeń brązowy polecany jest do ram okiennych w kolorze brązowym oraz drewnopodobnych. Czarny i granatowy rdzeń zalecany jest do ciemnych ram okiennych.

Dwukolorowe okna idealne rozwiązanie do nowoczesnego domu

Niestety nie zawsze kolor stolarki okiennej będzie współgrał z elewacją i wykończeniem pomieszczeń. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem będą dwukolorowe okna. Są droższe od tradycyjnych jednokolorowych okien, lecz dają większe możliwości aranżacyjne. Dzięki temu na zewnątrz stolarka okienna może być w modnym czarnym lub antracytowym kolorze. Natomiast okna od wewnątrz można dopasować do kolorów dominujących w mieszkaniu.

Jaki kolor okien wewnątrz będzie najlepszy?

Wybierając kolor okien do wewnątrz warto kierować się wyglądem i stylem pozostałych elementów wykończenie np.: podłogi i ścian. Gdy wybierasz kolory ram okiennych do wewnątrz powinieneś wziąć pod uwagę styl pomieszczenia. Jeśli zamierzasz wykończyć wnętrza w jasnych barwach, to warto wybrać okna pcv w kolorze bieli lub brązu.

Musisz pamiętać o tym, że kolory ram okiennych będą determinowały późniejsze decyzje związane z wykończeniem wnętrz. Jeśli zdecydujesz się na brązowe okna w środku, to konieczne będzie zastosowanie tej barwy w innych elementach znajdujących się we wnętrzu np.: podłoga, listwy przypodłogowe i drzwi. Brązowe okna pcv pasują do prawie każdego stylu. Najlepiej prezentują się we wnętrzu w stylu klasycznym, nowoczesnym i boho.


Sprzedaż i eksport okien do Norwegii


Jaki kolor okien do nowoczesnego domu?

W stylu nowoczesnym zawarte są inne style m.in. skandynawski, minimalistyczny, industrialny. W budownictwie styl ten charakteryzuje się prostotą oraz zastosowaniem naturalnych materiałów i kolorów. W nowoczesnych domach stosowane są różne kolory ram okiennych m.in. brąz, czerń i antracyt. Jeśli budynek ma nowoczesną bryłę, to świetnie będą prezentowały się okna pcv o drewnopodobnym chłodnym odcieniu.

Kolor okien wewnątrz może być taki sam, jak na zewnątrz. Wybierając tę samą barwę okien pcv, warto zwrócić uwagę, że okna są elementem dekoracyjnym wnętrza, dlatego niezbędne będzie ich wyeksponowanie.

Jaki kolor okien pasuje do stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski jest jednym z popularniejszych stylów wykończenia wnętrz. Cechą charakterystyczną są duże przeszklenia, które podkreślają piękny widok zza okna. Aby wnętrze było idealnie oświetlone promieniami słonecznymi, to warto wykonać okna na zamówienie dostosowane do indywidualnych potrzeb. We wnętrzach w tym stylu najlepiej sprawdzą się białe okna pcv. Bardzo często do domów skandynawskich wybierane są okna w kolorze szarym i brązowym.

Jaki kolor okien warto wybrać do stylu loftowego?

Styl loftowy w domu jest często dużym wyzwaniem. W takim wnętrzu dominują materiały, które nawiązują do dawnych fabryk, czyli metal, szkło, beton i surowe drewno. W takim mieszkaniu najlepiej sprawdzą się okna pcv o antracytowym lub ciemnobrązowym kolorze. Dobrym rozwiązaniem są również okna w szarych ramach.

Jaki kolor stolarki okiennej pasuje do stylu minimalistycznego?

Minimalistyczny styl wnętrz powinny wybierać te osoby, które lubią skromne wręcz ascetyczne wnętrza. Minimalizm wyrażony jest w wyposażeniu i kolorystyce wnętrza. Surowa i ograniczona kolorystyka sprawia, że do takiego wnętrza pasuje tylko kilka barw stolarki okiennej.

Jaki kolor okien pasuje do stylu klasycznego?

Jeśli zamierzasz wykończyć dom w stylu klasycznym, czyli elewacja budynku będzie wykonana w ciepłych barwach, a na dachu będzie dachówka w kolorach ziemi, to najlepszym wyborem będą białe lub brązowe okna. Białe okna pcv można z łatwością dopasować do każdego koloru elewacji. Brązowe okna nadają domu tradycyjnego wyglądu i kojarzone są przede wszystkim z zabytkowymi budynkami. Okna w brązowym kolorze nadają elegancki i klasy.

Dlaczego warto eksportować okna do Norwegii?

Coraz więcej mieszkańców Norwegii eksportuje okna z Polski. W tym kraju najbardziej popularne są tzw. okna skandynawskie. Wybierając okna do domu, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich kolor, lecz również przepuszczalność cieplną. Parametr powinien być niższy niż 1,0 Uw. Dzięki temu izolacja cieplna jest większa.

Okna skandynawskie są idealnym rozwiązaniem, które pozwala na wyeliminowanie mostków termicznych. Skrzydła w takich oknach otwierane są na zewnątrz. Dzięki temu dociskane są do framugi, a nie jak w klasycznych oknach odpychane. Otwieranie na zewnątrz powoduje, że są one bezpieczne w użytkowaniu i nie zabierają cennej przestrzeni wewnątrz domu.

Okna skandynawskie dostępne są w dwóch systemach otwierania: klasycznym na zewnątrz i nowoczesnym systemie “top-swing” – jest to okno obrotowe z osią obrotu 180°. Oba systemy otwierania dostępne są w dwóch materiałów drewna i PCV. Każdy z nich jest wysokiej jakości.

Eksport do Norwegii jest bardzo opłacalny, ponieważ polskie okna pcv są dużo tańsze niż norweskie odpowiedniki. Dzięki porozumieniu EOG polski sprzedawca może wystawić Fakturę 0%. Przez to okna opodatkowane są tylko w Norwegii.