VAT w Norwegii

Podatek VAT i cło w Norwegii – wszystko, co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się, o czym warto pamiętać podczas importu z Polski do Norwegii? Jedną z najważniejszych kwestii pozostają kwestie podatkowe, które potrafią być zawiłe i skomplikowane. Całe szczęście Norwegia leży na Obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w związku z czym wiele procedur transakcyjnych z państwami członkowskimi UE zostało bardzo uproszczonych. Co musisz wiedzieć o cle i podatku VAT w Norwegii?

Jak działa VAT w Norwegii?

Jeżeli chodzi o strukturę VATu w Norwegii (norw. skr. MVA), to działa on bardzo podobnie, co w innych europejskich krajach. Najważniejszą kwestią pozostaje to, że jest on skonstruowany na zasadzie wartości dodanej. Co to oznacza w praktyce? Posłużmy się przykładem – jeśli kupujesz coś np. za 100 NOK netto, to przy stawce VAT 25%, płacisz 123 NOK brutto. Podatek VAT w Norwegii zawsze jest doliczany do kwoty netto za dany produkt lub usługę.

Jakie są stawki VAT w Norwegii?

Zasadniczo norweskie prawo wyróżnia 3 poziomy stawek VAT w Norwegii. Podstawowa wynosi 25% i są nią obłożone praktycznie wszystkie produkty i usługi, do wyjątków zaś należą tylko nieliczne z nich. Nieco niższą stawką obłożone są np. niektóre produkty spożywcze i napoje, a konkretnie – 15%. Najniższa stawka 13% VATu w Norwegii dotyczy wybranych grup produktów, np. biletów do kina czy usług związanych z transportem osób. Ważną informacją jest fakt, że każda norweska firma powinna uwzględnić VAT na fakturze i to niezależnie od tego, czy sprzedaje towar firmie czy klientowi prywatnemu.

Wwiezienie towarów a VAT w Norwegii

Warto pamiętać, że obowiązek VAT obowiązuje również w przypadku wwiezienia towarów na teren Norwegii. Wynosi on 25% na wszystkie produkty, chociaż pewnym wyjątkiem są tutaj książki. Podatek VAT zapłacisz zawsze, o ile ich sumaryczna wartość przekracza 6000 NOK. Poniżej tej kwoty obowiązuje kwota wolna od podatku, a co za tym idzie – od tych towarów nie będziesz już musiał odprowadzać VATu. Pamiętaj jednak, że na niektóre dobra, takie jak żywność czy ubrania, może być nałożony podatek celny.

Jakie jest cło w Norwegii?

Cło w Norwegii to podatek pobierany za wwiezienie tudzież import do Norwegii niektórych produktów. Klasycznym przykładem są wspomniane wyżej ubrania oraz żywność. Katalog jest jednak znacznie szerszy i to, jakie cło będziesz musiał zapłacić, najłatwiej sprawdzić za pomocą kalkulatora online opłat celnych na stronie toll.no. Co ciekawe, dzięki temu kalkulatorowi nie tylko dowiesz się, jaki będzie podatek celny za wwiezienie określonych dóbr, ale również ile wyniesie podatek VAT.

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania VAT w Norwegii?

Decydując się na import do Norwegii, warto wiedzieć, w jaki sposób uniknąć podwójnego opodatkowania. Musisz bowiem pamiętać, że standardowo wszystkie towary i usługi, jakie nabywasz w Polsce, obłożone są podatkiem VAT, który musisz również zapłacić w Norwegii. W konsekwencji może się okazać, że zaniedbując pewne procedury eksportowe, zapłacisz podwójny VAT, który teoretycznie jest do odzyskania, w praktyce wymaga jednak podjęcia dodatkowych kroków. Nie jest to ani przyjemne ani tym bardziej proste.

Można jednak tego w prosty sposób uniknąć. Wystarczy, że od polskiego sprzedawcy otrzymasz fakturę eksportową z 0% VAT. Tylko tyle i aż tyle. Okazuje się w praktyce, że nie każdy sprzedawca będzie chciał Ci taki dokument wystawić z prostego powodu – jeżeli okaże się, że towar jednak nie opuści terenu Polski, to sprzedawca może mieć spore problemy z urzędem skarbowym. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pośrednika, który w Twoim imieniu kupi wybrane produkty w Polsce i dostarczy Ci je pod wskazany adres w Norwegii. Czyli dokładnie takiego, jakim jesteśmy my w zakresie materiałów budowlanych. Współpracujemy z zaufanymi dostawcami, dzięki czemu otrzymanie faktury eksportowej jest dla nas codziennością.

Cło i podatek VAT w Norwegii – o czym warto pamiętać?

Import z Polski do Norwegii jest ułatwiony dzięki temu, że ten drugi kraj leży na Europejskim Obszarze Gospodarczym. W związku z tym sporo procedur eksportowych zostało w znaczny sposób uproszczonych. Najważniejszą kwestią pozostaje otrzymanie faktury eksportowej, na której stawka VAT będzie wynosić 0%. Dzięki temu unikniesz podwójnego opodatkowania. Pamiętaj, że jeśli nie chcesz zajmować się formalnościami celnymi, pomożemy Ci przewieźć materiały budowlane z Polski do Norwegii. Wystarczy, że do nas napiszesz.

1
2
3
4
5
1

Oferta

Kontaktujesz się z nami, opowiadasz nam o swoich potrzebach, a my Ci przedstawiamy ofertę.

2

Zamówienie

Jeżeli nasza oferta spełnia Twoje oczekiwania i to jest dokładnie to, co potrzebujesz do budowy lub wyposażenia domu, składasz zamówienie.

3

Kompletacja

Potrzebujemy chwili, aby skompletować produkty z Twojego zamówienia. Negocjujemy w tym czasie ceny z dostawcami. Twoje materiały budowlane trzymamy na naszym magazynie, za co nie pobieramy żadnej opłaty.

4

Wysyłka

Po skompletowaniu zamówienia, zabezpieczamy je i przygotowujemy do transportu. Po zabezpieczeniu, następuje załadunek na kontener, który zostanie Ci dostarczony przez naszego zaufanego przewoźnika.

5

Odbiór

Poinformujemy Cię, gdy zamówienie przejdzie odprawę celną i dotrze do miejsca odbioru. W niektórych przypadkach jesteśmy w stanie zagwarantować dostawę pod wskazany adres. Musimy jednak to zweryfikować. Napisz do nas na biuro@skandpol.eu, aby ustalić szczegóły odbioru.

Jak to działa?

Skontaktuj się z nami

Skandpol Eksport logo

Kamila Czoska-Brechelke

biuro@skandpol.eu

Patrycjusz Brechelke

office@skandpol.eu

Paweł Bianga

oferty@skandpol.eu

ul. Ogrodników 25
84-240 Reda
NIP 588-212-52-60

Obowiązek Informacyjny