Brexit staje się faktem. Wielka Brytania finalnie wychodzi z Unii Europejskiej. W oczywisty sposób wiąże się to z wieloma implikacjami biznesowymi, w tym również w zakresie wymiany handlowej i handlu transgranicznego. Jak będzie wyglądał eksport do UK po Brexicie? Co konkretnie ulegnie zmianie i na co się przygotować?
Kiedy nastąpią zmiany w eksporcie do UK?
Przede wszystkim warto mieć na uwadze fakt, że zmiany w eksporcie do UK nastąpią już 1 stycznia 2021 roku. Po tym dniu eksport do Wielkiej Brytanii nie będzie się już odbywać w ramach mechanizmu WDT. Jako SkandPol Eksport zajmujemy się sprzedażą materiałów budowlanych i wykończeniowych w Polsce, a także kompleksowym wsparciem eksportowym. Pomożemy Ci w eksporcie do UK również w 2021 roku.
Jak wyglądał eksport do UK przed Brexitem?
Jeszcze w grudniu 2020 eksport do UK będzie odbywać się w ramach mechanizmu WDT. Oznacza to sporo udogodnień, w tym szczególnie tych związanych z formalnościami celnymi, a także wymaganiami dotyczącymi wprowadzania towarów do obrotu krajowego. Od 1 stycznia 2021 roku te udogodnienia zostają zniesione, sam eksport do UK staje się natomiast dużo bardziej złożoną czynnością, niż dotychczas.
Eksport towarów do UK po Brexicie
Jak czytamy na oficjalnej stronie gov.uk, „(…)od 1 stycznia 2021 firmy europejskie będą zobowiązane do składania deklaracji celnych przy przewożeniu dóbr pomiędzy Wielką Brytanią i UE(…)”. Tym samym wszystkie towary, które nie przejdą procedury celnej, nie zostaną dopuszczone do obrotu na rynku brytyjskim. Co więcej, nawet nie przekroczą granicy Unii Europejskiej.
Dwa podejścia Wielkiej Brytanii do eksportu po Brexicie
Sam rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział zastosowanie dwóch podejść do kwestii importowanych towarów. Co do zasady będzie obowiązywać zarówno „stare podejście”, jak i „nowe podejście”. Będą jednak też określone produkty, wobec których będą miały zastosowanie zupełnie odrębne przepisy. To, jak zostanie zaklasyfikowany dany towar zależy od jego rodzaju. Wprowadzanie do obrotu na rynku brytyjskim w starym podejściu będzie dotyczyło następujących dóbr:
- chemikalia,
- leki,
- pojazdy,
- lotnictwo.
Specjalne uregulowania prawne będą miały z kolei zastosowanie do następujących grup towarów:
- urządzenia medyczne,
- składniki interoperacyjności kolei,
- wyroby budowlane,
- cywilne materiały wybuchowe,
- produkty wymagające ekoprojektu i etykiet energetycznych.
Jasno wynika więc z tego, że eksport materiałów budowlanych do UK po Brexicie będzie obłożony nowymi przepisami prawa. Musisz wiedzieć, że należy się do nich dostosować od razu po 1 stycznia 2021 roku, zatem czasu pozostało naprawdę niewiele. Wyręczymy Cię w tych formalnościach i kompleksowo zajmiemy się sprzedażą i transportem materiałów budowlanych do UK.
Oznaczenia UKCA
Rząd brytyjski zapowiedział też obowiązkowe wprowadzenie oznaczeń UKCA, które mają zastąpić certyfikat europejski CE. Przy czym warto pamiętać, że aby dany produkt mógł otrzymać to oznaczenie, musi spełniać łącznie następujące warunki:
- podlega przepisom wymagającym oznaczenia UKCA,
- wymaga obowiązkowej oceny zgodności przez stronę trzecią,
- ocena zgodności została przeprowadzona przez brytyjską jednostkę oceniającą zgodność, ale nie zostały przesłane pliki oceny zgodności z brytyjskiego organu do organu UE przed 1 stycznia 2021 r.
Pewnym wyjątkiem są towary, które zostały wyprodukowane przed 1 stycznia 2021 roku. Przy czym dostawca musi wówczas udowodnić, że jego zapasy powstałe jeszcze w 2020 roku były gotowe do wprowadzenia do obrotu na rynku brytyjskim. Jak to zrobić? Obowiązywać będą szczegółowe przepisy w zależności od kategorii towarów i najlepiej takie informacje otrzymać od zaufanego agenta celnego.
Eksport do UK po Brexicie – przygotowania firmy
Jako przedsiębiorca, eksportujący towary przemysłowe do UK, będziesz zobowiązany zresztą do dodatkowych czynności. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, które znajdziesz na stronie gov.uk, od 1 stycznia powinieneś:
- dokonać przeglądu oznakowania, etykietowania i opakowania produktu;
- uzyskać dodatkowe atesty, certyfikaty lub wpis do rejestru;
- wyznaczyć przedstawiciela prawnego firmy na terenie Zjednoczonego Królestwa;
- zapoznać się ze zmianami w zakresie odpowiedzialności prawnej Twojej firmy lub jej dystrybutorów.
Nie jest oczywiście powiedziane, że np. wyznaczenie przedstawiciela prawnego na terenie UK zawsze będzie Twoim obowiązkiem. Wszystko zależy bowiem od konkretnego rodzaju towarów przemysłowych, jakie eksportujesz do UK, a także od faktu, czy Twoja branża zostanie obłożona regulacjami prawnymi. W przypadku eksportu materiałów budowlanych do UK po 1 stycznia 2021 roku możesz liczyć na nas.