Okna otwierane na zewnątrz – dlaczego i kiedy warto?

Okna otwierane na zewnątrz mają efektowny wygląd i większą wytrzymałość od klasycznych. Są również od nich szczelniejsze. Dzięki temu mają coraz więcej zwolenników. Co warto wiedzieć o oknach otwieranych na zewnątrz? Jakie są zalety tego rozwiązania?

Eksportujemy okna

Co warto wiedzieć o oknach otwieranych na zewnątrz?

Okna otwierane na zewnątrz zwane są również oknami skandynawskimi, ponieważ stosowane są głównie w budownictwie duńskim, szwedzkim i norweskim. Są również coraz popularniejsze w Wielkiej Brytanii. Ten nietypowy sposób otwierania sprawia, że są szczelniejsze niż klasyczne okna. Dzięki temu świetnie sprawdzą się również w Polskim klimacie, zwłaszcza w miejscach, które narażone są na podmuchy silnego wiatru.

Okna otwierane na zewnątrz Drutex mają przepuszczalność ciepła wynoszącą Uw = 0,90 W/(m2K)*, a z ramka wypełnioną tworzywem Swisspacer Ultimate Ug = 0,6 W/(m2K). Dzięki temu zapewniają komfort przebywania w budynku w chłodne dni. Okna otwierane na zewnątrz mają prostą formę, co sprawia, że będą pasowały zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych budynków. Mogą być otwierane na kilka sposobów- klasyczne, uchylne, w pionie lub w poziomie.

Zalety okien otwieranych na zewnątrz

Okna otwierane na zewnątrz Drutex mają bardzo wiele zalet:

 • mają bardzo dobrą szczelność, dzięki uszczelnieniu z EPDM i optymalnej budowie;

 • ukryte zawiasy są niewidoczne po otwarciu okna;

 • duży wybór kolorystyki oklein, dzięki temu można je z łatwością dostosować do wnętrza;

 • oszczędność miejsca, co sprawia, że okno po otwarciu nie zajmuje przestrzeni wewnątrz domu;

 • obrotowe skrzydła ułatwiają ich mycie;

 • są bardzo wytrzymałe i trwałe;

 • mają bardzo elegancki wygląd;

 • wysoki komfort codziennego użytkowania.

Okna otwierane na zewnątrz- przepisy prawne

Zgodnie z §299 Dz.U.2019.0.1065 t.j. – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki, aby mogłyby być w nich zamontowane okna otwierane na zewnątrz.

Aby zamontować w budynku okna otwierane na zewnątrz trzeba spełnić kilka warunków:

 • okna nie mogą wychodzić na chodnik lub inne przejście dla pieszych,

 • skrzydło okna może mieć maksymalne wychylenie 0,6 m mierzone od lica ściany zewnętrznej,

 • szyby zastosowane w oknach muszą być bezpieczne w użytkowaniu oraz łatwe w konserwacji i naprawie od wewnątrz pomieszczenia,

 • okna znajdujące się powyżej 55 m n.p.m. powinny mieć takie zabezpieczenie, aby mogły być otwarte tylko przez osoby do tego uprawnione.

Okna otwierane na zewnątrz- dlaczego warto kupić?

Okna otwierane na zewnątrz mają bardzo wiele zalet, które zostały opisane powyżej. Jednym problemem będzie przyzwyczajenie do otwierania okna do wewnątrz. Jednak z poniższych opinii wynika, że otwierania okien w drugą stronę można się przyzwyczaić. Wiele użytkowników okien otwieranych na zewnątrz nie wyobraża sobie powrotu do okien otwieranych do wewnątrz.

Okna otwierane na zewnątrz opinie

Na jednym z popularnych forów budowlanych można znaleźć pozytywne opinie o oknach otwieranych na zewnątrz:

 • „Droższe ale….parcie wiatru dodatkowo dociska skrzydło, więc możliwość przewiewów minimalna bądź żadna”

 • „A skoro masz okna na parterze i masz do nich dostęp, by umyć- wad nie widzę”

 • „Myje się bez problemów pod warunkiem, że są dwuskrzydłowe”

 • „Pamiętaj, że przy otwarciu na zewnątrz, okno nie zahacza o firankę, ani nie zajmuje miejsca w pokoju.

 • Nie wiem jak Anglicy, jednak w Skandynawii praktycznie nie stosuje się okien otwieranych do środka.”

Okna otwierane na zewnątrz, czy klasyczne- które wybrać?

Największą różnicą jest sposób otwierania okna. Oba rodzaje okien mają wysoką jakość wykonania oraz wytrzymałość. Okna otwierane na zewnątrz atrakcyjnie się prezentuję. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć szeroki parapet, aby położyć na nim np. książki lub stworzyć z niego idealne miejsce do siedzenia.

Okna otwierane na zewnątrz- cena

Okna otwierane na zewnątrz mają różną cenę- jest ona zależna od rozmiaru. Dlatego przed zakupem okien otwieranych na zewnątrz prosimy o kontakt z jednym z naszych sklepów partnerskich.

Zapewne nie raz widziałeś na filmie, jak aktor siedzi na parapecie okna lub otwiera je na oścież i cieszy się pięknym dniem. Dzięki oknom otwieranym na zewnątrz masz więcej możliwości wykorzystania przestrzeni, np. jako dodatkowego miejsca do siedzenia.

Eksportujemy okna za granicę

1
2
3
4
5
1

Oferta

Kontaktujesz się z nami, opowiadasz nam o swoich potrzebach, a my Ci przedstawiamy ofertę.

2

Zamówienie

Jeżeli nasza oferta spełnia Twoje oczekiwania i to jest dokładnie to, co potrzebujesz do budowy lub wyposażenia domu, składasz zamówienie.

3

Kompletacja

Potrzebujemy chwili, aby skompletować produkty z Twojego zamówienia. Negocjujemy w tym czasie ceny z dostawcami. Twoje materiały budowlane trzymamy na naszym magazynie, za co nie pobieramy żadnej opłaty.

4

Wysyłka

Po skompletowaniu zamówienia, zabezpieczamy je i przygotowujemy do transportu. Po zabezpieczeniu, następuje załadunek na kontener, który zostanie Ci dostarczony przez naszego zaufanego przewoźnika.

5

Odbiór

Poinformujemy Cię, gdy zamówienie przejdzie odprawę celną i dotrze do miejsca odbioru. W niektórych przypadkach jesteśmy w stanie zagwarantować dostawę pod wskazany adres. Musimy jednak to zweryfikować. Napisz do nas na biuro@skandpol.eu, aby ustalić szczegóły odbioru.

Jak możemy pomóc?

Zajmujemy się sprzedażą materiałów budowlanych, który kupisz u nas w bardzo atrakcyjnych cenach. Jesteśmy w stanie wynegocjować dobre warunki, co jest możliwe dzięki wieloletniej współpracy z naszymi dostawcami. Dodatkowo zapewniamy kompleksowe wsparcie w eksporcie do Norwegii, Islandii, Szwajcarii i wszystkich innych krajów na świecie. Zapewniamy bezpłatne magazynowanie, ubezpieczenie transportowe zaś dajemy w cenie transportu. Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami

Skandpol Eksport logo

Kamila Czoska-Brechelke

biuro@skandpol.eu

Patrycjusz Brechelke

office@skandpol.eu

Paweł Bianga

oferty@skandpol.eu

ul. Ogrodników 25
84-240 Reda
NIP 588-212-52-60

Obowiązek Informacyjny