Eksport do Islandii wymaga dbałości przede wszystkim o kwestie formalne. Nie jest to kraj przynależący do Unii Europejskiej, jednak dzięki obecności w Europejskim Obszarze Gospodarczym procedury eksportowe są nieco uproszczone. Z formalnego punktu widzenia wywóz towarów do tego kraju wygląda podobnie, jak w przypadku np. Norwegii.

Z tego artykułu dowiesz się, że eksport do Islandii jest prosty i jak możemy Ci w tym pomóc.

Przynależność do EOG

Jak wspomnieliśmy powyżej, Islandia jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki temu wszelkie czynności eksportowe z Polski do Islandii, podlegają uproszczeniom proceduralnym. Nie zwalnia Cię to jednak z konieczności zadbania o wszelkie kwestie formalne – zwłaszcza o czynnościach celnych. Musisz mieć świadomość, że każde przekroczenie islandzkiej granicy wiąże się z podleganiem tamtejszym przepisom celnym.

Przepisy celne na Islandii

Eksport do Islandii co do zasady nie podlega przepisom celnym w tym kraju. Tylko niektóre przypadki wwozu towarów podlegają uproszczonym procedurom na granicy i w znacznej mierze dotyczą wyłącznie osób fizycznych. Obowiązek opłaty cła nie powstaje w momencie, gdy chcesz przewieźć ze sobą:

  • żywność  (do 3 kg o wartości zakupu  nie przekraczającej równowartość  25.000,- ISK (ok. 900,- PLN), z wyjątkiem  surowych produktów żywnościowych),
  • napoje alkoholowe w następujących kombinacjach:
    • 1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21%  oraz 0,75 litrów wina oraz 3 litrów piwa,  lub
    • 1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21%  oraz 6 litrów piwa, lub
    • 1,5 litra wina i 12 litrów piwa, lub
    • 3 litry wina i 6 litrów piwa, lub
    • 18 litrów piwa,
  • 200 szt. papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych.

Jak zapewne zauważyłeś, eksport np. materiałów budowlanych do Islandii będzie podlegać obowiązkowi uiszczenia opłaty celnej (kalkulator znajdziesz na tej stronie internetowej). Jednak to nie jedyne, o czym musisz pamiętać decydując się na wwiezienie artykułów budowlanych.

Eksport do Islandii a kwestia VAT

Jeżeli chcesz eksportować materiały budowlane do Islandii, co do zasady możesz je kupić bez naliczania polskiej stawki VAT. Dzieje się tak dlatego z uwagi na porozumienia wynikające z przynależności do Europejskiego Obszaru Gospodarczego o braku podwójnego opodatkowania. Wiąże się z tym jednak pewien niuans – aby tak się stało, sprzedawca musi Ci wystawić fakturę eksportową, co z reguły spotyka się z niechęcią z ich strony.

Faktura eksportowa a wątpliwości sprzedawcy

Firma, która sprzeda Ci materiały budowlane, może (ale nie musi!) wystawić fakturę eksportową. Wówczas nie zostanie naliczony podatek VAT do widniejących na niej towarów. Tego typu artykuły muszą jednak zostać przez Ciebie wywiezione z terenu Polski. Jeżeli tak się nie stanie, sprzedawca będzie musiał zapłacić należny VAT od sprzedaży tak czy inaczej. Jak łatwo się domyślić, powstaje pewna luka dla nieuczciwych osób.

Klienci, którzy chcą nadużyć tego prawa, mogą zażądać wystawienia faktury eksportowej po to, by dokonać zakupu taniej. W rzeczywistości jednak materiały budowlane wcale nie muszą opuścić terytorium Rzeczypospolitej. W konsekwencji więc wobec sprzedawcy powstanie obowiązek fiskalny, zaś nabywca będzie cieszyć się tańszymi produktami. Stąd duża niechęć ze strony dostawców do wystawiania faktur eksportowych.

Zaufanie podstawą biznesu

Jeżeli zdecydujesz się na eksport do Islandii, warto więc skorzystać z wyspecjalizowanych firm w tej branży. Dzięki temu kupisz taniej, ponieważ tacy przedsiębiorcy współpracują z dostawcami od lat, w związku z czym nie będzie problemu z wystawieniem faktury eksportowej. Dodatkowo miej na uwadze fakt, że przepisy celne oraz te związane z VATem to nie jedyne formalności, jakie czekają na eksporterów. My to wszystko załatwimy za Ciebie.

Transport drobnicowy do Islandii

Poza wyraźnie niższymi cenami, współpraca z nami będzie oznaczała dla Ciebie również inne korzyści. Przede wszystkim oferujemy transport drobnicowy do Islandii – czyli taki, w którym zachodzi współdzielenie przestrzeni ładunkowej. Co to oznacza w praktyce? Zapłacisz mniej za transport, ponieważ Twoje materiały budowlane załadujemy do kontenera wraz z zamówieniami innych klientów. To rozwiązanie jest szczególnie opłacalne w przypadku transportu niewielkich ilości materiałów budowlanych!

Eksport do Islandii ze SkandPol Eksport

Jesteśmy nie tylko firmą, która pośredniczy w eksporcie do Islandii materiałów budowlanych. Przede wszystkim współpracujemy z wieloma dostawcami, dzięki którym kompleksowo zaopatrujemy wszelkie inwestycje budowlane. W naszej ofercie znajdziesz m.in. deski elewacyjne CEDRAL, schody na zamówienie, chemię budowlaną, konglomeraty, drzwi oraz wiele więcej artykułów. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Oferta materiałów budowlanych.

1
2
3
4
5
1

Oferta

Kontaktujesz się z nami, opowiadasz nam o swoich potrzebach, a my Ci przedstawiamy ofertę.

2

Zamówienie

Jeżeli nasza oferta spełnia Twoje oczekiwania i to jest dokładnie to, co potrzebujesz do budowy lub wyposażenia domu, składasz zamówienie.

3

Kompletacja

Potrzebujemy chwili, aby skompletować produkty z Twojego zamówienia. Negocjujemy w tym czasie ceny z dostawcami. Twoje materiały budowlane trzymamy na naszym magazynie, za co nie pobieramy żadnej opłaty.

4

Wysyłka

Po skompletowaniu zamówienia, zabezpieczamy je i przygotowujemy do transportu. Po zabezpieczeniu, następuje załadunek na kontener, który zostanie Ci dostarczony przez naszego zaufanego przewoźnika.

5

Odbiór

Poinformujemy Cię, gdy zamówienie przejdzie odprawę celną i dotrze do miejsca odbioru. W niektórych przypadkach jesteśmy w stanie zagwarantować dostawę pod wskazany adres. Musimy jednak to zweryfikować. Napisz do nas na biuro@skandpol.eu, aby ustalić szczegóły odbioru.

Jak to działa?

Skontaktuj się z nami

Skandpol Eksport logo

Kamila Czoska-Brechelke

biuro@skandpol.eu

Patrycjusz Brechelke

office@skandpol.eu

Paweł Bianga

oferty@skandpol.eu

ul. Ogrodników 25
84-240 Reda
NIP 588-212-52-60

Obowiązek Informacyjny