Blachodachówka – czy warto z tego zrobić dach?
Blachodachówka jest jednym z popularniejszych pokryć dachowych ze względu na atrakcyjną cenę i uniwersalne zastosowanie – można nią pokryć każdy rodzaj dachu. Przed zakupem warto skonsultować się z fachowcem, który będzie wykonywał pokrycie dachowe, ponieważ różnią się między sobą kolorem, kształtem i rodzajem powłok. Dlaczego warto pokryć dach tym produktem?
Eksportujemy blachodachówkę
Blachodachówka sposób na ekonomiczne pokrycie dachu
Jeszcze dekadę temu bardzo popularnym rozwiązaniem na pokrycie dachu były dachówki cementowe i ceramiczne. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się blachodachówki – jest to średnio około 30% wszystkich pokryć dachowych. Dużą popularnością cieszy się m.in. blachodachówka Pruszyński.
Modele blachodachówek różnią się między sobą m.in. właściwościami, trwałością i ceną. Dla wielu inwestorów ten ostatni czynnik ma największe znaczenie.
Co warto wiedzieć o blachodachówce?
Blachodachówka jest stalowym pokryciem dachu, wykonywanym z ocynkowanych malowanych proszkowo blach stalowych, mających grubość od 0,4 do 1,23 mm. Blachodachówka pokrywana jest jedną z czterech rodzajów powłok:
- poliester standard i mat – najpopularniejszy i najstarszy typ powłoki. Blachówki pokryte poliestrem standard mają najbogatszą gamę kolorów. Blachówka mat ma ograniczone wybarwienie i wyższą cenę niż poliester;
- plastizol – ma większą wytrzymałość niż poliester, lecz blachówka jest przez to grubsza, co może utrudniać jej montaż;
- pural – odporna na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Blachodachówki pokryte puralem są drogie i dostępne tylko w kilku kolorach;
- PVDF – ten rodzaj powłoki jest gruby (ok. 25 µm) i wytrzymały. PVDF jest droższą i odporniejszą powłoką niż pural. Jest odporny nawet na zanieczyszczenia powietrza.
Pokrycie dachu blachodachówką jest stosowane, gdy kąt nachylenia ma minimum 9°. Elementy układane są na łatach dostosowanych do wybranego przez inwestora modułu blachodachówki.
Dostępne rodzaje blachodachówki:
- modułowa,
- w arkuszach,
- samonośna.
Blachodachówka modułowa sprzedawana jest w arkuszach o rozmiarze 700 x 1200 mm. Mała waga i klasyczne wymiary sprawiają, że jest łatwa w transporcie i montażu. Ten rodzaj pokrycia sprawdzi się na każdym rodzaju dachu.
Blachodachówka w arkuszach ma większy rozmiar niż ta modułowa – może mieć nawet kilka metrów długości i szerokości. Najczęściej wykonywana jest na indywidualne zamówienie – dopasowywana jest do wielkości i kształtu dachu. Stosowana jest głównie na dachy jednospadowe i dwuspadowe.
Z kolei blachodachówka samonośna jest wyposażona w łaty znajdujące się w górnej części. Montowane są do specjalnych profili montażowych – nie ma potrzeby stosowania drewnianych łat.
Blacha na rąbek popularne rozwiązanie
Blacha na rąbek stojący znana jest w budownictwie od wieków. Montowana była głównie na budynkach użyteczności publicznej lub sakralnych. Blacha na rąbek jest bardzo popularna w krajach skandynawskich. W odróżnieniu od „normalnej blachodachówki” nie posiada żadnych tłoczeń, lecz ma pionowe rąbki zapewniające szczelność pokrycia.
Rdzeń to ważny element każdej blachodachówki
Ważnym elementem tego rodzaju pokryć dachowych jest rdzeń. Wykonuje się go najczęściej ze stali. Zgodnie z obowiązującymi normami rdzeń musi mieć grubość minimum 0,4 mm. Najczęściej ma jednak 0,5 mm. Pokrywany jest bardzo często warstwą ocynku z obu stron. Obecnie dostępne są na rynku blachodachówki z rdzeniem aluminiowy. Są one produkowane przez większość producentów m.in. blachprofil 2.
Blachodachówka wady i zalety
Blachodachówka jest rozwiązaniem, które ma bardzo wiele zalet i kilka wad. Głównymi zaletami tego rozwiązania są:
- szeroka gama kolorystyczna – dzięki temu można je z łatwością dopasować do stylu budynku i koloru elewacji;
- wysoka trwałość – wysokiej jakości blachodachówka może wytrzymać na dachu nawet pół wieku;
- skuteczna ochrona przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi – blachówki pokryte powłoką pural i PVDF są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne;
- łatwy montaż – blachodachówka samonośna i modułowa jest bardzo łatwa w montażu;
- atrakcyjna cena – blachodachówka jest tańsza od blachówki ceramicznej.
Mimo tak wielu zalet blachodachówka ma również dwie wady. Pierwszą z nich jest brak izolacji akustycznej – słychać krople deszczu uderzające w dach. Druga z nich jest mniejsza trwałość w porównaniu do dachówek ceramicznych lub betonowych.
Montaż blachodachówki
Montaż blachodachówki jest zależny od jej formatu i kształtu dachu. Większość prac montażowych dla każdego rodzaju dachówki wykonuje się w ten sam sposób, lecz mogą one się różnić na poszczególnych etapach.
- Wykonanie rusztu z łat i kontrłat. Można go wykonać z impregnowanego drewna lub specjalnych łat stalowych (są ocynkowane). Pod krokwiami powinna znaleźć się warstwa izolacyjna.
- Do mocowania arkuszy trzeba używać tzw. wkrętów farmerskich ze specjalnymi podkładkami uszczelniającymi.
- Układnie najwygodniej jest zaczynać od okapu. Bardzo ważne jest precyzyjne układanie dachówki – zapewnia to szczelność dachu.
- Obróbka boczna, czyli montaż rynny opadowej.
Blachodachówka ceny
Koszt pokrycia dachu blachodachówką jest zróżnicowany i zależny od kilku czynników:
- kształtu dachu – im mniej skomplikowany kształt, tym taniej;
- grubości i gatunku blachy;
- rodzaju zastosowanej powłoki;
- kosztu akcesoriów – mogą wynosić nawet 20% ceny blachodachówki;
- kosztu robocizny – jest zależny od regionu i wielkości arkuszy blachy.
Blachodachówka jest tanim i trwałym materiałem do krycia dachu. Ceny tego materiału wahają się od 30 do 120 zł za m2. Wybierając blachodachówkę, warto zwrócić uwagę na powłokę oraz grubość rdzenia. Im wyższe są oba parametry, tym blachodachówka jest lepszej jakości. Niektórzy producenci udzielają nawet 50 lat gwarancji na blachodachówkę.
Eksportujemy blachodachówki
Oferta
Kontaktujesz się z nami, opowiadasz nam o swoich potrzebach, a my Ci przedstawiamy ofertę.
Zamówienie
Jeżeli nasza oferta spełnia Twoje oczekiwania i to jest dokładnie to, co potrzebujesz do budowy lub wyposażenia domu, składasz zamówienie.
Kompletacja
Potrzebujemy chwili, aby skompletować produkty z Twojego zamówienia. Negocjujemy w tym czasie ceny z dostawcami. Twoje materiały budowlane trzymamy na naszym magazynie, za co nie pobieramy żadnej opłaty.
Wysyłka
Po skompletowaniu zamówienia, zabezpieczamy je i przygotowujemy do transportu. Po zabezpieczeniu, następuje załadunek na kontener, który zostanie Ci dostarczony przez naszego zaufanego przewoźnika.
Odbiór
Poinformujemy Cię, gdy zamówienie przejdzie odprawę celną i dotrze do miejsca odbioru. W niektórych przypadkach jesteśmy w stanie zagwarantować dostawę pod wskazany adres. Musimy jednak to zweryfikować. Napisz do nas na biuro@skandpol.eu, aby ustalić szczegóły odbioru.
Jak możemy pomóc?
Zajmujemy się sprzedażą materiałów budowlanych, który kupisz u nas w bardzo atrakcyjnych cenach. Jesteśmy w stanie wynegocjować dobre warunki, co jest możliwe dzięki wieloletniej współpracy z naszymi dostawcami. Dodatkowo zapewniamy kompleksowe wsparcie w eksporcie do Norwegii, Islandii, Szwajcarii i wszystkich innych krajów na świecie. Zapewniamy bezpłatne magazynowanie, ubezpieczenie transportowe zaś dajemy w cenie transportu. Skontaktuj się z nami!
Skontaktuj się z nami
Kamila Czoska-Brechelke
biuro@skandpol.eu
Patrycjusz Brechelke
office@skandpol.eu
Paweł Bianga
oferty@skandpol.eu
ul. Ogrodników 25
84-240 Reda
NIP 588-212-52-60