Co Polska eksportuje? Jakie jest eksport polskich towarów i usług?

Co Polska eksportuje za granicę?

Polscy przedsiębiorcy wysyłają coraz więcej produktów i oferują coraz więcej usług zagranicznym odbiorcom. Rok 2019 był pierwszym od bardzo dawna roku, w którym wartość eksportu była znacznie wyższa, niż importu, co jest bardzo dobrą wiadomością zarówno dla gospodarki, jak i budżetu państwa. Jest to też bardzo dobry sygnał dla polskich przedsiębiorców, którzy myślą o ekspansji zagranicznej. Jednak tak konkretnie, co Polska eksportuje za granicę? Jakie towary i usługi są pożądane przez zagranicznych klientów?

Jak duży jest eksport polskich towarów?

W sumie w 2019 roku eksport z Polski wyniósł 235,8 miliarda euro i po raz pierwszy w najnowszej historii przekroczył import dokładnie o 1,8 mld euro. Suma summarum wskaźnik eksportu polskich towarów i usług wzrósł o 5,5% w ujęciu rok do roku. Nieco niższe tempo wzrostu odnotowano w imporcie towarów do Polski. W tym segmencie wzrost nastąpił o 2,6% w ujęciu rok do roku. Głównym partnerem handlowym rodzimych przedsiębiorców są Niemcy, dokąd trafia zdecydowana większość eksportowanych produktów.

Dokąd trafiają polskie produkty i usługi?

Chociaż Niemcy to największy rynek pod względem recepcji polskich towarów, to warto zwrócić uwagę też na inne statystyki w tym zakresie. Na drugim miejscu znajdują się bowiem Czechy, dokąd trafiły produkty o łącznej wartości 62,6 mld euro. Stanowiło to w sumie nieco ponad 6% polskiego eksportu. Trzecie miejsce nie powinno raczej nikogo dziwić, ponieważ zajęła je Wielka Brytania. Mimo, że jest to znacznie większy kraj, niż Czechy, to eksport do Wielkiej Brytanii był kwotowo bardzo zbliżony i wyniósł 14,1 mld euro.

Dokąd jeszcze Polska eksportuje towary?

Kolejne miejsca w kategorii wielkości eksportu zajmują następujące kraje:

  • Francja z eksportem wynoszącym 13,8 mld euro.
  • Włochy z eksportem wynoszącym 10,8 mld euro.
  • Holandia z eksportem wynoszącym 10,4 mld euro.
  • Rosja z eksportem wynoszącym 7,4 mld euro.
  • Stany Zjednoczone z eksportem wynoszącym 6,8 mld euro.
  • Szwecja z eksportem wynoszącym 6,6 mld euro.
  • Węgry z eksportem wynoszącym 6,5 mld euro.

W ramach ciekawostki nadmienimy, że polski eksport do Norwegii w 2019 roku wyniósł 2,7 mld euro, do Islandii 165,9 mln, do Szwajcarii zaś 2,1 mld. Mamy ogromną przyjemność być częścią tego eksportu.

Co Polska eksportuje?

Osobną kwestią pozostaje fakt, co konkretnie Polska eksportuje. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, polscy przedsiębiorcy wysyłają najwięcej produktów z kategorii „Maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy”, których eksport w 2019 roku stanowił nieco prawie 40% całości. Na drugim miejscu znalazły się produkty z kategorii „Towary przemysłowe”, które stanowiły ok. 18,2% eksportu, na trzecim zaś produkty z kategorii „Różne wyroby przemysłowe”, które stanowiły ok. 17,2% całości.

Eksport towarów z Polski pewnie i profesjonalnie

Co Polska eksportuje? M.in. całkiem sporo materiałów budowlanych, które w statystyce klasyfikowane są w większości jako „towary przemysłowe”. Mamy zaszczyt być częścią rosnącego eksportu polskich towarów z Polski, rozwijając naszą działalność od ponad już 5 lat. Pomagamy Polakom za granicą realizować ich marzenia o własnym domu, dostarczając najwyższej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych. Idziemy z duchem czasu, toteż nieustannie doskonalimy zarówno metody kontaktu z nami, jak i sposoby składania zamówień. Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z tym, co robimy!