Kanion Stuðlagil na Islandii

kanion Stuðlagil

Islandia słynie z pięknych terenów. Naturalne krajobrazy stanowią o atrakcyjności tego kraju i większość turystów jeździ tam tylko ze względu na widoki. Kanion Stuðlagil na Islandii został odkryty całkiem niedawno, ok. 2 lata temu. Okoliczności są również ciekawe, ponieważ natknął się na niego islandzki hodowca owiec i to całkowicie przypadkowo.

Kanion Stuðlagil w dolinie Jökuldalur

Wschód Islandii obfituje w bardzo różne formy, będące pozostałością po zlodowaceniach. Znajduje się tam dolina Jökuldalur, przez którą przepływa rzeka o bardzo bystrym nurcie Jökulsá á Brú, znana także jako Jökulsá á Dal oraz Jökla. W jej górnym biegu znajduje się wyjątkowy obiekt naturalny, który był formowany przez wiele stuleci. Kanion Stuðlagil to wyjątkowe miejsce, w którym rzadko można spotkać innych turystów. Właśnie to go wyróżnia spośród wszystkich islandzkich kanionów.

Kolor wody zależny od pory roku

W zależności od tego, w jakiej porze roku się tam wybierzesz, zastaniesz inny kolor wód płynącej przez kanion rzeki. Niekiedy ma ona barwę lazurową i jest bardzo przejrzysta, kiedy indziej przybiera brunatne zabarwienie. Nie zmieniają się za to formy skalne i ogólny charakter. Rzeka Jökla od wielu stuleci wydrążyła sobie bardzo głębokie koryto, które obecnie znane jest jako kanion Stuðlagil.

Jak tam trafić?

Wodospad Stuðlafoss

Dotarcie do tego miejsca jest całkiem proste i masz dwie drogi do wyboru. Pierwsza z nich wiedzie od farmy Grund i pozwala podziwiać to miejsce od wschodniej strony. Po dotarciu do farmy drogą nr 923, zobaczysz rzekę. Wystarczy podążać jej brzegiem, aby dotrzeć do Stuðlagil. Pamiętaj jednak, że z uwagi na swój charakter, brzeg jest skalisty i wymagają wielkiej ostrożny, aby się nie poślizgnąć.

Nieco trudniejsze zadanie czeka na Ciebie, jeśli wybierzesz drugą drogę. Możesz o niej pomyśleć, o ile posiadasz umiejętności wspinaczkowe. Jadąc drogą 923 dotrzesz do farmy Klaustursel, a stąd powinieneś udać się w stronę mostu nad rzeką Jökla. Po przejściu na drugą stronę, powinieneś zacząć wspinaczkę prosto do kanionu Stuðlagil. Cały odcinek ma ok. 4 km, jednak po przebyciu 2 km natkniesz się na jeden z najpiękniejszych wodospadów na Islandii – Stuðlafoss. Decydując się na ten szlak, zyskujesz możliwość podziwiania dwóch bardzo pięknych form naturalnych.

Kanion Stuðlagil – co tam zobaczysz?

Chociaż kanion Stuðlagil nie jest łatwo dostępny, to warto podjąć trud, aby go zobaczyć. Na miejscu zastaniesz ciszę, spokój, a przede wszystkim – piękne widoki. Takie, jak w galerii poniżej – zdjęcia podesłała nam jedna z naszych Klientem i jesteśmy absolutnie zachwyceni!

Kanion Stuðlagil na mapie

Kanion Stuðlagil

Kanion Stuðlagil