Islandia słynie z pięknych terenów. Naturalne krajobrazy stanowią o atrakcyjności tego kraju i większość turystów jeździ tam tylko ze względu na widoki. Kanion Stuðlagil na Islandii został odkryty całkiem niedawno, ok. 2 lata temu. Okoliczności są również ciekawe, ponieważ natknął się na niego islandzki hodowca owiec i to całkowicie przypadkowo.

Kanion Stuðlagil w dolinie Jökuldalur

Wschód Islandii obfituje w bardzo różne formy geologiczne, będące pozostałością po zlodowaceniach. Znajduje się tam dolina Jökuldalur, przez którą przepływa rzeka o bardzo bystrym nurcie Jökulsá á Brú, znana także jako Jökulsá á Dal oraz Jökla. W jej górnym biegu znajduje się wyjątkowy obiekt naturalny, który był formowany przez wiele stuleci. Kanion Stuðlagil to wyjątkowe miejsce, w którym rzadko można spotkać innych turystów. Właśnie to go wyróżnia spośród wszystkich islandzkich kanionów.

Kolor wody zależny od pory roku

W zależności od tego, w jakiej porze roku się tam wybierzesz, zastaniesz inny kolor wód płynącej przez kanion rzeki. Niekiedy ma ona barwę lazurową i jest bardzo przejrzysta, kiedy indziej przybiera brunatne zabarwienie. Nie zmieniają się za to formy skalne i ogólny charakter. Rzeka Jökla od wielu stuleci wydrążyła sobie bardzo głębokie koryto, które obecnie znane jest jako kanion Stuðlagil.

Jak tam trafić?

Dotarcie do tego miejsca jest całkiem proste i masz dwie drogi do wyboru. Pierwsza z nich wiedzie od farmy Grund i pozwala podziwiać to miejsce od wschodniej strony. Po dotarciu do farmy drogą nr 923, zobaczysz rzekę. Wystarczy podążać jej brzegiem, aby dotrzeć do Stuðlagil. Pamiętaj jednak, że z uwagi na swój charakter, brzeg jest skalisty i wymagają wielkiej ostrożny, aby się nie poślizgnąć.

Nieco trudniejsze zadanie czeka na Ciebie, jeśli wybierzesz drugą drogę. Możesz o niej pomyśleć, o ile posiadasz umiejętności wspinaczkowe. Jadąc drogą 923 dotrzesz do farmy Klaustursel, a stąd powinieneś udać się w stronę mostu nad rzeką Jökla. Po przejściu na drugą stronę, powinieneś zacząć wspinaczkę prosto do kanionu Stuðlagil. Cały odcinek ma ok. 4 km, jednak po przebyciu 2 km natkniesz się na jeden z najpiękniejszych wodospadów na Islandii – Stuðlafoss. Decydując się na ten szlak, zyskujesz możliwość podziwiania dwóch bardzo pięknych form naturalnych.

Skontaktuj się z nami

Skandpol Eksport logo

Kamila Czoska-Brechelke

biuro@skandpol.eu

Patrycjusz Brechelke

office@skandpol.eu

Paweł Bianga

oferty@skandpol.eu

ul. Ogrodników 25
84-240 Reda
NIP 588-212-52-60

Obowiązek Informacyjny