Budowa domu w Norwegii

Budowa domu w Norwegii, czyli co musisz wiedzieć, zanim wbijesz szpadel w ziemię

Marzysz o tym, aby osiedlić się na stałe w Norwegii? Może po prostu chcesz mieć swoją własną nieruchomość, zamiast płacić tysiące koron norweskich za wynajem? Budowa domu w Norwegii to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce osiedlić się nad fiordami na stałe lub przynajmniej na długo. Zanim jednak wbijesz szpadel w ziemię, pamiętaj o kilku podstawowych czynnościach, w tym o imporcie materiałów budowlanych z Polski do Norwegii.

Budowa domu w Norwegii – etapy

Stany początkowe mogą być dwa: albo dysponujesz gotówką, która umożliwi Ci sfinansowanie całej inwestycji albo zaciągniesz kredyt hipoteczny w tym celu. Z praktyki wynika, że relatywnie niewiele osób posiada odpowiedni kapitał, aby w całości zapłacić za wszystkie prace budowlane i wykończeniowe. Zazwyczaj więc pierwszym krokiem w kierunku budowy domu w Norwegii jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, który umożliwi Ci realizację własnego marzenia.

Kredyt hipoteczny w Norwegii masz, co dalej?

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, przychodzi czas na zakup działki budowlanej. Wbrew pozorom jest to niezmiernie ważne, ponieważ na wiele lat determinuje to, w jakim otoczeniu będziesz mieszkać. Zanim podpiszesz akt notarialny, zrób dobry rekonesans. Jakich będziesz miał sąsiadów? Czy działka graniczy z potencjalnym obszarem przemysłowym? Jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego najbliższego otoczenia? Podobnych pytań jest znacznie więcej, wszystkie zaś sprowadzają się do jednego – obecny i przyszły stan działki budowlanej w Norwegii musi spełniać Twoje oczekiwania. Tylko tyle i aż tyle.

Pozwolenie na budowę domu w Norwegii

Kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę domu w Norwegii. Co ciekawe, zasadniczo istnieją dwie drogi otrzymania takiej zgody administracyjnej. W przypadku mniejszych projektów budowlanych możesz starać się przejść przez cały proces samodzielnie. Jednak w zdecydowanej większości przypadków to działanie będzie leżeć w kompetencjach firmy budowlanej, która posiada urzędową aprobatę (tzw. godkjenning). Do Twoich obowiązków należy odszukanie takiego przedsiębiorstwa i jego zakontraktowanie. Gdzie znajdziesz firmy z odpowiednią aprobatą? Najlepiej szukać na tej stronie

Jeśli jednak zdecydujesz się działać na własną rękę, a wielkość inwestycji na to Ci pozwoli, to powinieneś pamiętać o kilku formalnościach. Pozwolenie na budowę domu w Norwegii uzyskasz pod warunkiem, że wcześniej spełnisz wszystkie wymagania dotyczące następujących planów: zagospodarowania przestrzennego oraz sytuacyjnego. Musisz też otrzymać plan bazowy oraz powiadomić swoich sąsiadów.

Plan zagospodarowania przestrzennego i plan sytuacyjny

Pierwsze co musisz zrobić, to złożyć wniosek o wydanie planu zagospodarowania przestrzennego. W tym celu zgłoś się do urzędu gminy, na terenie której znajduje się Twoja działka. Dokument ten zawiera informacje m.in. o przeznaczeniu działki czy o warunkach zabudowy. Teoretycznie istnieje możliwość odejścia od planu zagospodarowania przestrzennego, jednak w takim przypadku wniosek będzie znacznie dłużej rozpatrywany. Ostatecznie wydłuży to czas realizacji marzenia o budowie domu w Norwegii. Warto pamiętać, że wgląd do planu zagospodarowania przestrzennego warto mieć, zanim jeszcze kupisz konkretną działkę.

Starając się o pozwolenie na budowę, musisz złożyć plan sytuacyjny do urzędu gminy. Przy czym nie musi to być bardzo skomplikowany dokument, wystarczy jego uproszczona wersja. Do sporządzenia planu sytuacyjnego, będziesz potrzebować: numeru działki budowlanej (nor. gårdsnummer) oraz numeru użytkowego (nor. bruksnummer). Obie informacje otrzymasz w urzędzie gminy. Dowiesz się tam również o wszelkich innych zagadnieniach, które musisz umieścić w planie sytuacyjnym.

Plan bazowy – budowa domu w Norwegii

Po złożeniu planu sytuacyjnego, gmina sporządzi plan bazowy dla Twojej inwestycji. Określi w nim wszelkie wymagania dotyczące m.in. tego, jakich sąsiadów musisz powiadomić o budowie domu, a także określi wymagania dotyczące schematu sieci wodno-kanalizacyjnej. Na tym etapie możesz wnioskować o spotkanie z urzędnikami w celu omówienia wszystkich niuansów planowanej budowy.

Musisz powiadomić sąsiadów!

Ostatnim etapem wnioskowania o pozwolenie na budowę jest powiadomienie sąsiadów o planowanej inwestycji. Szczegółowy wykaz otrzymasz we wspomnianym już planie bazowym, który otrzymasz od gminy. Przyjętym zwyczajem w Norwegii jest, aby takie powiadomienie wysłać pocztą. Wszyscy sąsiedzi, których sprawa dotyczy, mogą złożyć swoje uwagi i ewentualne zażalenia, które musisz załączyć do wniosku o pozwolenie na budowę.

Złożenie wniosku o budowę domu w Norwegii

Po spełnieniu wszystkich wymagań, przyjdzie czas na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę domu w Norwegii. Zgodnie z obowiązującym prawem, gmina ma czas do 12 tygodni, aby rozpatrzyć Twoje podanie. Ten termin może jednak ulec wydłużeniu. Wynika to z prostego faktu – gmina może nie uwzględnić ewentualnych uwag i skarg sąsiadów co do planowanej inwestycji. Nie oznacza to jednak definitywnego zamknięcia tematu. Pamiętaj, że nawet po wydaniu pozytywnej decyzji co do pozwolenia na budowę, Twoi przyszli sąsiedzi wciąż mogą składać zażalenia. Gmina wówczas ponownie rozpatruje Twój wniosek, a w przypadku podtrzymania swojej decyzji, oddaje sprawę do rozpatrzenia do wojewody. W związku z tym ostateczny termin otrzymania pozwolenia na budowę może znacząco przekroczyć ustawowe 12 tygodni.

Rozpoczęcie budowy domu w Norwegii

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, nadchodzi upragniona chwila – możesz wbić szpadel pod postawienie fundamentów. Zanim jednak faktycznie ruszysz z robotami budowlanymi, warto rozejrzeć się za atrakcyjnymi cenami na materiały budowlane i wykończeniowe. Statystycznie rzecz ujmując, budowa domu w Norwegii jest dosyć kosztowną inwestycją. Wzniesienie i urządzenie nieruchomości o powierzchni ok. 110 mkw może pochłonąć nawet 2,5 mln koron norweskich. Istnieje jednak pewien sposób na ograniczenie tych kosztów.

*Wszystkie informacje pochodzą ze strony pol-nor.com. Nie świadczymy usług doradczych z zakresu formalności budowy domu w Norwegii, z przyjemnością za to dostarczymy Ci niezbędnych materiałów budowlanych w bardzo atrakcyjnych cenach.

Import materiałów budowlanych z Polski do Norwegii

Rozważ import materiałów budowlanych z Polski do Norwegii. Możesz w ten sposób znacząco ograniczyć wydatki, otrzymując taką samą jakość artykułów budowlanych, z których wybudujesz swój dom. O ile nie jesteśmy w stanie Ci pomóc z niezbędnymi formalnościami, o tyle z chęcią zagwarantujemy dostawę od sprawdzonych producentów. Wyręczymy Cię również we wszelkich formalnościach. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, aby zapewnić sobie import materiałów budowlanych do Norwegii w 5 prostych krokach.

1
2
3
4
5
1

Oferta

Kontaktujesz się z nami, opowiadasz nam o swoich potrzebach, a my Ci przedstawiamy ofertę.

2

Zamówienie

Jeżeli nasza oferta spełnia Twoje oczekiwania i to jest dokładnie to, co potrzebujesz do budowy lub wyposażenia domu, składasz zamówienie.

3

Kompletacja

Potrzebujemy chwili, aby skompletować produkty z Twojego zamówienia. Negocjujemy w tym czasie ceny z dostawcami. Twoje materiały budowlane trzymamy na naszym magazynie, za co nie pobieramy żadnej opłaty.

4

Wysyłka

Po skompletowaniu zamówienia, zabezpieczamy je i przygotowujemy do transportu. Po zabezpieczeniu, następuje załadunek na kontener, który zostanie Ci dostarczony przez naszego zaufanego przewoźnika.

5

Odbiór

Poinformujemy Cię, gdy zamówienie przejdzie odprawę celną i dotrze do miejsca odbioru. W niektórych przypadkach jesteśmy w stanie zagwarantować dostawę pod wskazany adres. Musimy jednak to zweryfikować. Napisz do nas na biuro@skandpol.eu, aby ustalić szczegóły odbioru.

Skontaktuj się z nami

Skandpol Eksport logo

Kamila Czoska-Brechelke

biuro@skandpol.eu

Patrycjusz Brechelke

office@skandpol.eu

Paweł Bianga

oferty@skandpol.eu

ul. Ogrodników 25
84-240 Reda
NIP 588-212-52-60

Obowiązek Informacyjny