Deski elewacyjne z włóknocementu – dlaczego warto je stosować na elewację?

Chcesz mieć piękną drewnianą elewację na swoim domu, lecz przeraża Cię jej koszt oraz regularna konserwacja? Jeśli tak, to świetną alternatywą będą deski elewacyjne z włóknocementu, które wyglądają jak prawdziwe drewno, a są twarde jak beton. Czym jest deska elewacyjna włóknocementowa? Dlaczego warto ją zastosować na elewacji?

Deski z włóknocementu jako świetna alternatywa dla drewnianej elewacji

Wielu osobom podoba się drewniana elewacja, lecz nie decydują się na nią z powodu jej wysokiej ceny oraz regularnej konserwacji. Świetną alternatywą dla drewnianej deski elewacyjnej jest deska elewacyjna CEDRAL, która swoim wyglądem imituje naturalne drewno, lecz jest od niego znacznie cięższa oraz odporniejsza na różne czynniki atmosferyczne. CEDRAL deska elewacyjna jest produktem ekologicznym, który montowany jest podobnie, jak drewniana deska elewacyjna.

Deska elewacyjna z drewna

Nie ma co ukrywać – drewno ma swoje niepowtarzalne piękno i jako materiał budowlany jest używany od wieków. Przy odpowiedniej konserwacji, z biegiem czasu pokazują się coraz piękniejsze słoje, mieniąc się w całej swej okazałości i upiększając przestrzeń wokół domu.

Nie jest to jednak rozwiązanie całkowicie pozbawione wad. Największą z nich jest wspomniana właśnie konserwacja. Co jakiś czas taką elewację drewnianą należy zaimpregnować lub zaolejować, aby zabezpieczyć ją przez działaniami czynników zewnętrznych. Przy tylko niewielkim zaniedbaniu, drewniana elewacja zaczyna pokrywać się zielenią i innymi zabrudzeniami, co przysparza dodatkowej pracy związaną z utrzymaniem desek w czystości.

Deski elewacyjne z włóknocementu

Alternatywnym rozwiązaniem są deski włóknocementowe na elewację, które są niezwykle odporne na zabrudzenia. Nawet jeśli już ulegną zanieczyszczeniu, ich mycie jest niezwykle proste – wystarczy zwykła myjka wysokociśnieniowa. Nie ma potrzeby używania żadnych detergentów.

Dodatkową korzyścią jest fakt, że deski elewacyjne z włóknocementu nie wymagają okresowej konserwacji, co jest sporą oszczędnością czasu. Zwłaszcza gdy mieszkasz w domu, którego fasada liczy dobre kilka metrów kwadratowych. Do największej wady tych materiałów należy zaliczyć fakt, że chociaż doskonale imitują fakturę drewna, to drewnem nie są i nigdy nie będą. Uważny obserwator zauważy, że nie jest to elewacja wykonana z naturalnego surowca.

Czym są deski elewacyjne z włóknocementu?

Do produkcji desek z włóknocementu stosuje się cement połączony z plastyfikatorami, wodą oraz włóknami celulozowymi. Wszystkie składniki łączone są do momentu uzyskania jednolitej masy, z której wytwarza się paski o prostokątnym kroju.

Materiał ten początkowo jest plastyczny, dlatego można w nim z łatwością formować deski. Deski elewacyjne z włóknocementu utwardzane są parą wodną. Aby deska jednak idealnie imitowała naturalne drewno, to odciska się na niej wzór łudząco podobny do struktury drewna cedrowego.

Deska elewacyjna ze strony zewnętrznej pokryta jest farbą akrylową. Dzięki temu jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Na wewnętrzną stronę deski nanoszony jest środek hydrofobowy, który zabezpiecza je przed działaniem wilgoci.

Zalety desek elewacyjnych z włóknocementu

  • struktura drewna oraz duża paleta barw sprawia, że taka deska jest świetną alternatywą dla drewnianych desek na elewacji;
  • jest odporna na zmienne czynniki atmosferyczne oraz działanie owadów;
  • deska elewacyjna zapewnią optymalną izolację ocieplaną;
  • nie wymagają żadnych zabiegów konserwujących, dlatego koszt utrzymania jest bardzo niski;
  • deska CEDRAL nie zmienia swoich wymiarów pod wpływem warunków atmosferycznych;
  • deska z włóknocementu jest produktem ekologicznym i w pełni bezpiecznym dla środowiska. Nie emituje żadnych szkodliwych gazów;
  • deska elewacyjna wykonana jest z bezpiecznego i niepalnego materiału, dlatego może być stosowana na każdym rodzaju budynków;
  • można bardzo łatwo i szybko zamontować na elewacji budynku.

Gdzie można stosować deski elewacyjne z włóknocementu?

Deski elewacyjne z włóknocementu mogą być stosowane jako element wykończenia budynku niezależnie od metody jego wybudowania. Świetnie sprawdzą się również do budowy parkanów i ogrodzeń, ponieważ można nią zastąpić drewniane przęsła w ogrodzeniu.

Montaż deski elewacyjnej z włókonocementu

Deski CEDRAL można układać na elewacji na dwa sposoby:

  • tradycyjnie na zakładkę (cedral lap),
  • stworzenia z desek gładkiej powierzchni (cedral click).

W zależności od wybranego sposobu należy zakupić inny rodzaj desek elewacyjnych. Deski z wkłónocementu mogą być łączone z innymi materiałami np.: kamieniem, drewnem itp. Gdy deski zostały już zakupione, to należy je zamontować. Montaż desek elewacyjnych można przeprowadzić samodzielnie.

Samodzielne wykonanie montażu desek elewacyjnych krok po kroku

Ściany, na których będą montowane deski, należy oczyścić oraz przygotować poprzez usunięcie z nich niepotrzebnych elementów np.: rynien, lamp i innych dekoracji.

Parapety zewnętrzne należy przyciąć na równo ze ścianą.

Zamontowanie podkonstrukcji systemu CEDRAL. Wyróżnia się dwa systemy podkonstrukcyjne:

  • drewniane – do mocowania używa się wkrętów do niewidocznego mocowania,
  • aluminiowe – do mocowania używa się nitów.

Deski z wkłónocementu montowane są do profili za pomocą wkrętów do widocznego mocowania i gwoździ, każdy z nich jest w kolorze deski.

Jeśli deski będą układane w poziomie, to montując je, należy rozpocząć od dolnego rogu budynku, układając je stopniowo rzędami do góry. Jeśli deski będą układane pionowo, to należy ułożyć pierwszą deskę w narożniku budynku.

Gdy deski zostaną już położone na całej elewacji budynku, to należy wykończyć ościeżnice okien i inne detale.

Deski elewacyjne z włóknocementu są bardzo łatwe w montażu. Dzięki temu można je położyć samodzielnie, oszczędzając przy tym czas i pieniądze na fachowców.

1
2
3
4
5
1

Oferta

Kontaktujesz się z nami, opowiadasz nam o swoich potrzebach, a my Ci przedstawiamy ofertę.

2

Zamówienie

Jeżeli nasza oferta spełnia Twoje oczekiwania i to jest dokładnie to, co potrzebujesz do budowy lub wyposażenia domu, składasz zamówienie.

3

Kompletacja

Potrzebujemy chwili, aby skompletować produkty z Twojego zamówienia. Negocjujemy w tym czasie ceny z dostawcami. Twoje materiały budowlane trzymamy na naszym magazynie, za co nie pobieramy żadnej opłaty.

4

Wysyłka

Po skompletowaniu zamówienia, zabezpieczamy je i przygotowujemy do transportu. Po zabezpieczeniu, następuje załadunek na kontener, który zostanie Ci dostarczony przez naszego zaufanego przewoźnika.

5

Odbiór

Poinformujemy Cię, gdy zamówienie przejdzie odprawę celną i dotrze do miejsca odbioru. W niektórych przypadkach jesteśmy w stanie zagwarantować dostawę pod wskazany adres. Musimy jednak to zweryfikować. Napisz do nas na biuro@skandpol.eu, aby ustalić szczegóły odbioru.

Jak możemy pomóc?

Zajmujemy się sprzedażą materiałów budowlanych, który kupisz u nas w bardzo atrakcyjnych cenach. Jesteśmy w stanie wynegocjować dobre warunki, co jest możliwe dzięki wieloletniej współpracy z naszymi dostawcami. Dodatkowo zapewniamy kompleksowe wsparcie w eksporcie do Norwegii, Islandii, Szwajcarii i wszystkich innych krajów na świecie. Zapewniamy bezpłatne magazynowanie, ubezpieczenie transportowe zaś dajemy w cenie transportu. Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami

Skandpol Eksport logo

Kamila Czoska-Brechelke

biuro@skandpol.eu

Patrycjusz Brechelke

office@skandpol.eu

Paweł Bianga

oferty@skandpol.eu

ul. Ogrodników 25
84-240 Reda
NIP 588-212-52-60

Obowiązek Informacyjny